İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Ripple ( XRP ) Nedir ?

Ripple ( XRP ) Nedir ?

Ripple, 2012'de San Francisco merkezli Ripple Labs tarafından yaratılan bir ödeme protokolü ve kripto para birimidir.

Ripple-900x600

Ripple, 2012’de San Francisco merkezli Ripple Labs tarafından yaratılan bir ödeme protokolü ve kripto para birimidir.

Ripple Labs, finansal kuruluşlar için küresel ödemeler çözümleri geliştiren girişim sermayesi destekli bir kuruluştur. Son beş yılda, Ripple Labs, gerçek zamanlı brüt bir ödeme sistemi (RTGS), döviz birimi ve RippleNet adlı bir ödeme ağı oluşturdu.

Ripple Labs’a göre “Ripple, bankaları, ödeme sağlayıcıları, dijital varlık değiş tokuşlarını ve şirketleri RippleNet üzerinden bağlayarak küresel çapta para göndermek için tek bir kaygısız deneyim sağlamaktadır” ve tüm işlemleri merkezi olmayan XRP Deedger’a kaydediliyor.

Ripple aynı zamanda dijital bir para birimidir ve RippleNet ödeme ağına dahildir. Ripple şubesi XRP’yi taşıyor, şu anda 6.5 milyar doları aşan piyasa değeri ile pazardaki dördüncü en büyük şifreleme yüzdesi.Ripple işlemi, geçişler yapmak, işlem ücretlerini ödemek için kullanılır ve şebekeyi kullanan cüzdan adreslerinde rezerv olarak tutulması gerekir.Ripple işlemleri dört saniyeden az sürer ve saniyede 1000 işlemin üzerinde işlem yapılabilir.

ABD’deki bir şirket Meksika’da bir tedarikçi ödemek istiyorsa, normalde Meksika’da bir hesaba önceden para yatırması veya ödemeyi tamamlamak için birkaç gün sürecek pahalı bir para transfer operatörü kullanması gerekecektir. Bununla birlikte, ABD merkezli şirket Ripple kullanırsa, bu tedarik yöntemini kabul etmesi için Meksika tedarikçisiyle anlaşma yaptıktan sonra ödemeyi anında ve çok düşük bir maliyetle yapabilir. Tedarikçi, daha sonra,Ripple’nın bir ağ geçidi kullanarak Meksika pezosuna dönüşebilecek Ripple alıyor.

Ripple, 2017’de en iyi performans sergileyen dijital varlıklardan biri olmuştur. Yıllık tarihe göre, dalgalı kuyruk sahipleri için yatırımın geri dönüşü % 2,500’ün üzerinde olmuştur. Mayıs ayında, dalgalanma en yüksek seviyesine ulaştığında yaklaşık 0.40 dolara yükselme gösterdi.

Ripple Labs, finansal hizmetler şirketleri için ödeme ve ödeme çözümleri alanındaki lider blok zinciri teknolojisi sağlayıcısı olmayı başarmıştır ve şu anda 75’in üzerinde küresel banka ve müşterileri olan diğer finansal kurumlara sahiptir.

Ripple Kaynağı

Bir kripto paranın tedarik yapısı fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla, belirli bir para biriminin arzının, yatırım yapmadan önce nasıl yönetildiğini anlamak önemlidir.Bütün Ripple oluşturuldu ve toplam madeni paralar 100 milyar dolar kadar.Halen piyasada 38,3 milyar Ripple dolaşıyor. Gerisi hala Ripple Labs tarafından tutuluyor.

Şirketin Mayıs 2017’de yaptığı bir açıklamaya göre, Ripple Labs,Ripple arzının yarısını (55 milyar XRP) kapatmayı planlıyor ve 55 ay boyunca her ay bir milyar Ripple piyasaya sürülecek. Bu hareket,Ripple’ın gelecekteki arzını çevreleyen belirsizliklerin yayılması için tasarlanmıştır. Açıklamada ayrıca, Ripple Labs’ın son bir buçuk yıldır her ay 300 milyon XRP sattığını da belirtti.

Şirket tarafından hâlâ tutulmakta olan yüksek Ripple ‘lar, Ripple mülk sahipleri ve potansiyel yatırımcılar için önemli bir endişe noktasıydı. Bu endişeler şu an ele alındı, ancak yeni tokenler pazara girmeye başladıklarında ve gelen arzı karşılamak için yeterli talep olursa, Ripple’ın fiyatında nasıl bir aksiyon gerçekleşeceği henüz belirsizliğini korumakta.

Yorum Yap

Yorum Yap