İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Satoshi Nakamoto Kimdir ?

Satoshi Nakamoto Kimdir ?

featured

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in geliştirilmesinin ve orijinal Bitcoin whitepaper ‘ının arkasındaki kişi veya grubun takma adıdır. “Satoshi Nakamoto kimdir?” sorusu, bu kişi ya da kişilerin gerçek kimliğine yönelik spekülasyonlara ve Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden birçok kişinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bitcoin’in yaratıcısı, on yıldan uzun bir süredir kimliğini gizlemektedir. Fakat açık anahtarları genesis bloğundan itibaren takip edildiği için Satoshi’nin madencilikle elde ettiği bitcoinlere halen sahip olduğu bilinmektedir.

Yeni Bir Teknolojinin Doğuşu

Yıl 2008 dünya küresel finans endüstrisinin neden olduğu bir kriz nedeniyle şok içinde iken tesadüfen, bu endüstriyi alt üst etme gücüne sahip yeni bir teknoloji yapım aşamasındaydı.

Satoshi Nakamoto ismi ilk o sıralarda duyuldu. Satoshi Nakamoto, 2008 yılında Bitcoin whitepaper ‘ını yayınlayan yazarın takma adıdır. Makalenin başlığı, ” Bitcoin: eşler arası bir elektronik para sistemi ” dir (makaleye bitcoin.org adresinden ulaşabilirsiniz).

Satoshi, blockchaini icat eden kişi olmasa da blockchain teknolojisine dayanan merkeziyetsiz bir para birimi yaratan ilk isimdir.

Bitcoin, resmi olarak 2009 yılında kullanıma sunulmuştur. Fakat bu gizemli isim, bundan çok daha uzun bir süre önce e-posta iletişimlerinde ve forum yayınlarında kullanılmıştır. 

Önerilen Yazı
Bitcoin nedir? Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Fakat Satoshi 2011’de dünyanın geri kalanıyla tüm iletişimini koparmış ve ortadan kaybolmuştur. Bitcoin’in geliştirilmesine yönelik gizem, o zamandan bu yana birçok tartışmaya ve suçlamanın ortaya atılmasına neden olmuştur.

Satoshi Nakamoto kimdir?

Bu soruya yanıt vermeden önce kendimize Satoshi’nin tek bir kişi mi yoksa bir grup mu olduğunu sormamız gerekir? Ne yazık ki ne bir kişi ne de grup olduğuna yönelik elimizde çok az kanıt vardır. Satoshi’nin genellikle bir kişi olduğu düşünülse de bazıları Satoshi’nin bilgisayar bilimcileri, kriptografi uzmanları ve siberpunk ‘lardan oluşan bir grup olduğunu düşünür.

Nisan 2011’de tüm iletişimini kesmesinden önce Satoshi’nin Japon ve 5 Nisan 1975 doğumlu olduğu iddia ediliyordu. Fakat insanlar, Satoshi’nin İngilizce kullanma becerisinin çok yüksek olduğunu gözlemledikleri için İngilizce konuşulan bir ülkede doğmuş olabileceğini de düşünüyordu. Ayrıca, Satoshi genellikle Avrupa çalışma saatlerinde iletişim kurduğu için Japonya’da ikamet etmediği de ileri sürülüyordu.

 

Yorum Yap

Yorum Yap