1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. SEC raporu, ICO sahtekarlığına karşı katı eylemler gösteriyor
Trendlerdeki Yazı

SEC raporu, ICO sahtekarlığına karşı katı eylemler gösteriyor

VanEck, SEC ile buluştu, reddedilme nedenlerinin artık 'çözüldüğünü' söyledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2018 mali yılında hileli ICO’lara karşı aldıkları eylemleri açıkladıkları ikinci yıllık raporunu yayınladı .

Rapor, ICO ile ilgili sahtekarlık hakkında bilgi sunmakta ve 30 Eylül’de sona eren 2018 mali yılı için icra ile ilgili başarıları göstermektedir.

SEC’deki İcra Dairesi Eş Başkanı Stephanie Avakian, bu raporda bu uygulamaya devam ettiklerini söyledi.

Raporda, ” Bölümün 2018 Mali Yılındaki çalışmasını ortaya koyuyor ve değerlendiriyor, daha önemli başarılarından bazılarını vurguluyor ve önemli girişimleri tartışıyor. Bölümün bu yılki çalışmalarının büyük bir başarı olduğuna inanıyoruz ” belirtiyor.

Bu alanda uygulama konusundaki yaklaşımımızın düşünceli ve tutarlı olduğuna inanıyoruz. Daha önemlisi, diğer ülkelerdeki yetkililere, ABD yatırımcılarını hedef alan hile ve suistimalin çoğu kez “temellendirildiği” bir şablon sağladı.

Raporda, çoğu dijital varlıkları bilgisayar korsanlarından korumayan, gölgeli iş modelleri barındıran ve tamamen sahtekarlık yaratan ICO’lar yüksek riskli yatırımlar olarak görülüyor.

2018 mali yılı boyunca, örgüt finansal dolandırıcılık ile ilgili 20 bağımsız dava açtı, bunların 12’si ICO’lar ve dijital varlıklar ile ilgili idi. SEC, bir kerede meydana gelen yaklaşık 225 siberle ilgili soruşturmanın olduğunu belirtiyor.

SEC’in temsilcileri, finansal alanda yeniliği engellemek istemiyorlar, ancak yatırımcıları, hangi fon toplama çabalarının meşru olduğu veya olmayabileceği konusunda eğitmek için sıkı çalışmalarını sürdürmek zorunda olduklarına ikna olduklarını düşünüyorlar.

SEC, lisanssız bir broker-dealer faaliyetinde bulunmak veya kayıt protokollerini ihlal etmek isteyen şirketlere karşı icra eylemlerini tavsiye etmeye devam edecektir.

Raporda ayrıca, sahte ICO’lar tarafından aldatılmış olan perakende yatırımcılarına tazminat ödenmesi önceliği dikkat çekmektedir.Bu hedefe uygun olarak, FY 2018’de zarar gören yatırımcılara önemli miktarda para iade edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap