1. Ana Sayfa
 2. Nedir?
 3. SelfKey ( KEY ) Nedir ?

SelfKey ( KEY ) Nedir ?

selfkey

Herhangi bir süre için blockchain alanını takip ettiyseniz, muhtemelen dijital kimlikler hakkında oldukça fazla şeyler konuşmuşsunuzdur. Neredeyse tüm teknolojik alanlarda ilerleme kaydedilmekle birlikte, insanların hassas verileri ve dijital varlıklarını, yani kimliklerini kontrol etme biçimleri geçmişte kalmaktadır.

İnsanlar hâlâ evrak yapıyor ve bilgilerini son derece kırılabilir üçüncü tarafların merkezi veritabanlarına güveniyorlar ve bir milyardan fazla insan mevcut sağlık sistemlerinin sağlık hizmetleri, finansal hizmetler ve eğitim gibi şeylere erişim için bir engel oluşturduğu yerlerde yaşıyor. Tüm bunlar, KYC ve AML yönetmeliklerine uyulduğunda maliyet ve baş ağrısının karşılaştığı sorunlardan bahsetmiyor .

Sorun şu ki, kimliğimize sahip değiliz ve bu gerçek değişim için haykırıyor.

Self-sovereign identity (SSID) , olarak bilinen bir kavramdan yararlanan yepyeni bir blockchain tabanlı kimlik yönetimi platformu olan SelfKey’e girin. SelfKey, organizasyonlara ve bireylere, kendi dijital kimliklerini tam olarak sahiplenmelerini sağlar ve ek gizlilik ve özgürlük bulmaya teşvik eder.

SelfKey bu yılın başlarında bir ICO’da 21.780.000 ABD Doları’nı satın aldı ve amiral cüzdan ürünlerinin beta sürümünü yayınladı. Bu nedenle, bu projeyi bir kez daha ele almak için iyi bir zaman olacağını düşündük.

SelfKey Çözümleri

Başarılı bir kimlik sistemi bir çok şeye ulaşır: güvenlik, gizlilik, mülkiyet, erişim ve ideal olarak birlikte çalışabilirlik.

SelfKey, yukarıdakilerin tümünü blockchain yerleşik SSID sisteminin uygulanmasıyla sunmaya hazırlanıyor. SSID, kullanıcıların verilerini kontrol etmelerini sağlayan ve kimlik hırsızlığını geçmişte bırakmayı amaçlayan bir çözümdür.

SelfKey WhitePaper için tıklayın

SelfKey, iyi tasarlanmış açık kaynak teknolojisi yığını ve şeffaf yasal ve yönetişim altyapısı ile sansür, adil, kapsayıcı, çevik ve yalın olmak üzere tasarlanmıştır.

Tüm bu programın özü, kullanıcıların kimlik belgelerinin kontrolünü ve sahipliğini korumasına ve açık banka hesapları gibi şeyleri yapmasına veya vize başvurusunda bulunmasına izin veren SelfKey dijital cüzdanıdır. Cüzdan, pasaport numaraları, vergi tanımlayıcıları, ehliyet numaraları ve hesap bilgileri gibi hassas bilgileri depolayabilmektedir. Kamu / özel anahtar şifrelemesi büyüsü sayesinde, kullanıcılar dijital bilgileri uygun gördükleri şekilde güvenle paylaşabilir.

Örneğin, birisi vatandaşlık kanıtı gerektiren bir finansal işlem yapmak istiyorsa, süreç sorunsuzdur. Pasaportun fotokopisini çekmek ve fiziksel olarak bankaya teslim etmek yerine, bir SelfKey kullanıcısı dijital cüzdanlarına gidip bankanın genel anahtarını kullanarak bir kopyanın (SelfKey ağı üzerinden şifrelenmiş bir versiyonunu) gönderir. Banka pasaportuna erişmek için kendi özel anahtarını kullanır ve ağdaki diğer herkese bu işlemin içeriği görünmezdir.

SelfKey ayrıca kullanıcıların aşağıdaki gibi şeyler yapmasına izin verir:

 • Dijital cüzdan üzerinden birden fazla token satışına kolayca katılın.
 • Tek bir tıklamayla ödemeleri (kimlik belgelerinin yanı sıra) gönderin ve alın.
 • Ağ belgelerine erişmek ve kimlik belgelerini doğrulamak ve noterlendirmek için KEY tokenslerini paylaş.
 • Devlet konutları veya lisanslar gibi satın alma (KEY tokenleri aracılığıyla) hizmetleri.

SelfKey Sistemi Nasıl Çalışır?

SelfKey’e başvurduğumuzda, bu, SelfKey birden fazla varlıktan oluştuğu için, birkaç farklı şey anlamına gelebilir.

Bunlar:

 • SelfKey Vakfı kişisel verilere ilişkin olarak, yani temel özgürlüğü ve gizliliği –  kar amacı gütmeyen vakıf SelfKey inşa edildiği ilkeler kutsallığını korumaktır
 • SelfKey’i diğer üçüncü taraf mikro hizmetlerle birleştiren, makine tarafından okunabilir bir protokol olan, özgür ve açık kaynaklı kimlik cüzdanını, bir blockchain katmanını, bir yerel token (KEY) ve SON-LD’yi içeren SelfKey Teknolojisi.
 • SelfKey marketplace , kullanıcıların gerçek ürün ve hizmetler için işlemleri yapmak için bir merkezi olmayan bir ticaret mekan (300 teklifleri).

SelfKey sistemi, KEY (bir ERC20) tokeni ve Ethereum Blockchain üzerinde çalışan akıllı sözleşmelerle desteklenen ekonomik teşviklerle akıllı sözleşmeler üzerinde çalışır.SelfKey sisteminin 3 ayağı, Wallet, marketplace ve KEY token’idir.

Yukarıda tarif edilen mimari tüm KYC sürecini kolaylaştırmakta ve nitelikli üçüncü taraf sertifikasyon sahiplerinin ve kimlik sahiplerinin işlemleri son derece güvenli, özel ve merkezi olmayan bir şekilde işlemesine izin vermektedir. Sertifikalar istek üzerine kimlik doğrulaması sağlayabilir.

Bu kimlik doğrulama, daha sonra bankalar veya diğer servis sağlayıcılarla çok kez paylaşılabilir. Bu sertifikalara ve yeniden kullanılabilir tasdiklere sahip olmak, bilgiyi tekrar tekrar paylaşmak zorunda kalmadan çeşitli şeylere başvurabilmenizi sağlar ve bu şekilde KYC süreci çok daha verimli ve güvenli hale gelir.

SelfKey ile, bağlı taraflar, sertifika verenler ve kimlik sahipleri güvenli, özel, merkezi olmayan bir şekilde işlem yapabilirler. Aşağıda, sistemin her bir taraf için nasıl çalıştığı ile ilgili kısa bir açıklama bulunmaktadır:

Bir kimlik sahibinin bakış açısından, işler oldukça basittir. Doğrulama sürecinden geçtikten sonra, yukarıda tartışılan zorlu KYC süreçlerini geçmek zorunda kalmadan mal ve hizmetlere anında (ve en önemlisi, güvenli bir şekilde) erişebilirsiniz. Ayrıca, tüm verileriniz merkezi bir sunucuda bulunmadığından (ancak yerel olarak cihazınızda yerel olarak depolandığından), kullanıcılar hiçbir kötü niyetli üçüncü tarafın erişemeyeceği konusunda daha yüksek bir kesinlik derecesine sahip olabilir.

SelfKey ayrıca doğrulanabilir iddia protokolünün kullanımı yoluyla veri maruziyetini en aza indirir. Bu protokol, bir kimlik sahibinin destekleyici belgeleri gerçekten göstermeden bir şeyi kanıtlamasına izin verir. Örneğin, bir kullanıcı gerçek pasaportlarını paylaşmak yerine doğrulanmış bir vatandaşlık iddiasını paylaşabilir.

Son olarak, SelfKey’in öncelikle dijital bir cüzdan olduğunu ve ETH, KEY ve / veya herhangi bir şekilde dijital varlıkları güvenli bir şekilde yönetme yeteneği gibi bir cryptocurrency cüzdanından bekleyeceğiniz bir dizi işlevsellik sağladığını unutmayalım.

SelfKey ( KEY ) Nasıl Satın Alınır ?

Şu anda satın alma işleminde doğrudan bir KEY alma yöntemi bulunmuyor, bu da ilk önce BTC veya ETH’yi satın almanız gerektiği anlamına geliyor. Bir alım satım çifti satın aldıktan sonra, aşağıdaki borsalarda KEY token için ticaret yapabilirsiniz:

 • Binance
 • OKEx
 • Kucoin
 • Tidex

 

Yorum Yap

Yorum Yap