1. Ana Sayfa
  2. Kategorilendirilmemiş
  3. Siam Commercial Bank, Ripple ağında “multi-hop” kullanan ilk şirket oldu

Siam Commercial Bank, Ripple ağında “multi-hop” kullanan ilk şirket oldu

scb-ripple

Sınır ötesi blok zincir ödeme ağı Ripple bugün, Tayland’ın ilk bankası olan Siam Commercial Bank’ın (SCB), bugün RippleNet’te “multi-hop” olarak adlandırılan önemli bir özelliği araştırması için ilk finansal kurum olacağını açıkladı.

Bu, finansal kurumlar arasında bir ödeme yapmak için doğrudan bire bir bağlantı ihtiyacını ortadan kaldırır. Multi-hop kullanarak, SCB, ödeme yapan ve faydalanıcı kurumlar arasında ikili bir ilişki olmaksızın bir ödeme alabilmekte ve iletebilmektedir.

Multi-hop ile kurumlar, ASEAN bölgesinde birden fazla kez para değişimi yapmadan ve ağır ücretler ödemeden ödeme yapabilen SCB’ye sorunsuz bir şekilde bağlanabilir.

Ripple, küresel likiditenin verimsiz yönetiminin, özellikle Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği’ni (ASEAN) temsil eden finans kurumları için sınır ötesi ödemeler için bir engel olarak gördüğünü belirtti. Bu bölge muhabir bankacılık tarafından yetersiz kalmıştır ve sonuç olarak, bu ülkelerdeki sınır ötesi ödemeler verimsizdir ve yüksek ücretlerle kulanılmaktadır.

Daha önce ASEAN’a ödeme yapma kabiliyetine sahip olmayan daha küçük finansal kuruluşlar için multi-hop, ödeme boyutuna veya finansal kurumunun likidite havuzuna bakılmaksızın, bu ülkelere erişimi demokratikleştirmeyi ve ödeme yapmayı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Multi-hop’un faydaları bankacılık kurumlarının ötesine geçiyor. Ripple, şimdi, rempleters ve KOBİ’ler de dahil olmak üzere, RippleNet kurumlarının müşterilerinin ödemelerinin daha hızlı, daha ucuz ve daha şeffaf bir şekilde yerleştiğini göreceklerini söylüyor. KOBİ’lerin gelişmekte olan ülkelerde istihdamın % 60’ına kadar sorumlu olduğu tahmin edilmektedir, ancak ASEAN ülkelerinde bu sayının % 70 kadar yüksek olduğu düşünülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap