1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. SINOVATE ( SIN ) Nedir ?
Trendlerdeki Yazı

SINOVATE ( SIN ) Nedir ?

SINOVATE (SIN) eski adıyla SUQA , benzersiz bir blok zincir hizmet ve çözümleri amaçlayan Peer-to-Peer (P2P)  kripto para birimidir.

SINOVATE ( SIN ) Nedir ?

SINOVATE (SIN) eski adıyla SUQA , benzersiz bir blok zincir hizmet ve çözümleri amaçlayan Peer-to-Peer (P2P)  kripto para birimidir.

SINOVATE (SIN) projelerine , Eylül 2018 ‘de  Peer-to-peer, açık kaynaklı bir kripto para birimi olan SUQA olarak piyasaya girdiler.SUQA , kayıt zinciri dünyanın ilk X22i POW algoritmasıyla çalışmaktadır. Eşitlikçi madencilik hedefi ile normal CPU ve GPU madencilerine uygundur. X22i merkeziyetsizci mutabakat mekanizmasını garanti etmek üzere, ASIC, FPGA ve kuantum bilgisayarlara dirençli olması için geliştirilmiştir.  

SUQA’nın çok sayıda faydası olmasına rağmen, kripto paraların kitlesel olarak benimsenmesine yol açarken toplumun büyümesini teşvik etmek için benzersiz ve modern Blockchain ürünleri, hizmetleri ve çözümleri sunan ortak bir teknoloji şirketine dönüşmesi gerektiğini düşünerek böylece SUQA ‘dan SINOVATE e geçiş planları yapılmaya başlandı. Mainnet ‘e geçiş sırasında cüzdanda yaşanan küçük hatalar nedeniyle bir süre ertelendi ancak bu sorunları çözülmesiyle birlikte 1 Haziran 2019 ‘da SINOVATE Hard Fork resmi olarak gerçekleşti.

Kendine özgü algoritması X25X – Proof of Work (PoW)  algoritmasını Komodo’nun Delayed Proof of Work (dPoW) ile birleştirerek , SIN blok zincirini % 51 saldırılara karşı korumak için ek bir katman sağlamayı amaçlamaktadır, bu da bitcoin ağının hash oranını notarization onaylama olarak bilinen bir işlemle arttırmaktadır.

X25X Algoritması

Resim Kaynak : medium.com/@sinovatechain

Madencilerin uzun vadeli ödüller almaya devam edebilmeleri için, modern donanım sistemlerinin gerektirdiği bilgisayar gücü ve verimliliğindeki artan taleplerin geliştirilmesi ve adapte edilmesi gerekiyordu. Bu , SINOVATE ’in yepyeni özel X25X algoritması ile gerçekleştirildi.

X25X, X11 gibi standart Proof-of-Work (PoW) algoritması zincirleri üzerine birden fazla ek özellik uygulayarak ASIC ve FPGA direncinin hedefini takip eder. Özellikler, X22i’nin 4 kez durması ile 24 saat boyunca bellek gereksinimini arttırmayı içerir. Bu CPU ve GPU’lar için bir sorun değil , ancak FPGA ve ASIC cihazlarının bakımı için önemli ölçüde daha zordur.Bunun nedeni, CPU ve GPU’lara göre hiçbir avantaj sağlamayan emtia RAM kullanımına ihtiyaç duymalarıdır.

Ek olarak, X25X çoklu optimizasyonları önleyen yeni bir karıştırma aşamasına sahiptir.Dürüst işçilere karşı haksız avantajlar elde etmek isteyen özel madencilerden gelen kötü niyetli faaliyetleri yok eder.Bu, birden çok algoritmayı tek bir aşamada birleştirerek elde edilebilir, burada her aşamada çıktının nihai sonuca ulaşması gerekir. Ayrıca, dolaylı olarak açık kodun hem kalite hem de hash oranı bakımından daha değerli olduğu algoritmalar için temiz kodun yazılmasını teşvik eder.

Bu, POW madenciliğinin uzun vadeli devamlılığı ve uygulanabilirliği için önemlidir.

Infinity Nodes  : Yüksek eflasyon sorununa çözüm

Infinity Nodes : Yenilikçi Proof of Service protokolleri, Node sahiplerinin benzersiz bir ödül sisteminden faydalanmalarını sağlayarak önceki Time-Lock özelliğini geliştirmektedir. Infinity Nodes ‘un farkı, diğer kripto para birimlerinden daha kapsamlı bir şekilde daha fazla node barındırmak için gereken maksimum kapasiteye sahip olması. Tam node’lar, Delayed Proof of Work (dPoW) ile kısa sürede uyumlu olarak yüksek oranda ölçeklenebilir SINOVATE blok zincirini her zaman hızlı, güvenli ve kesintisiz bir ağ deneyimi sunmasını sağlar.

Infinity Node’lar, Masternode‘ ların evrimi olarak görülmekte ve yüksek enflasyon emisyonunu çözerek finansal faiz sistemlerinde devrim yapmayı ve bu nedenle tipik Masternode Proof of Stake (POS) ve PoW kriptolarının çözemediği değer engellerini ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu faktörleri kontrol etmek için, Infinity Nodes sistemine katılan nodeların tamamı anında yanarak mevcut coin sayısından azalmasından dolayı deflasyon yaratıyor ama buna daha çok kontrollü enflasyon diyebiliriz.

Yani , Infinity Nodes başlamadan önce piyasada 645 milyon coin vardı. Şu anda 431 milyon kaldı ve bu her geçen gün azalmakta.

https://sinovate.io/infinitynodestats/

Infinity Nodes altyapısı bize sadece enflasyon düşürmekle kalmıyor nodelar kilitli ve sirkülayondaki SIN miktarı devamlı azaldığı için yatırımcılara da fiyat konusunda bir nevi stabilite sağlıyor.

SINOVATE CEO’su Tamer Dağlı ‘nın Cryptosquanch ‘la yaptığı bir röportajda Infinity nodes altyapısıyla hedeflediği önemli bir inovasyon IDS ya da uzun adıyla Incorruptible Data Storage olduğunu belirtti.

Incorruptible Data Storage (IDS) , kullanıcıların şifreli dosyaları birbirlerine adsız olarak göndermelerine izin vermek için tasarlanmış, devrim niteliğinde bir Özel Ağ mekanizmasıdır. 

Röportajda bizlere IDS ‘i 5 adımda şu şekilde açıkladı ;

IDS, 5 senelik bir plan ile gelecekte kullanılacak olan bilgi ve işlemlerin saklanmasına talip olacak.

  1. DataSend , Pc cüzdanınızdan başka bir Pc cüzdanına, mobil cüzdanlar da dahil. En fazla 1.5 mb’ a kadar SMS tarzı tamamı şifreli bilgi transferini sağlayacak.(Gerçekleşme süresi ise 3 saniyeden daha az)
  2.  Voice ve Video transferinin eklenmesi ve limitin 3 mb‘a çıkması (Gerçekleşme süresi 3 saniyeden daha az)
  3. DataStorage. Yani decentralized data management yapan diğer projelerin aksine IDS data storage nodeların içinde olacağı için ve hali hazirda node sahipleri olduğu ve bu node sahiplerinin zaten bu nodelardan pasif gelir elde ettiğini düşünürsek, kullanım alanı olarak bilgiyi depolamaya hazır çok büyük ve ucuz data depolama imkanı sunulacaktır.
  4. Bu toplam saklama alanın artması üzerine kurulu
  5.  Hedeflediğimiz Unlimited Decentralized Storage yani sınırsız data depolama alanı. Hedefimiz çok büyük ve bunları şu an türkçe okumak sizlere ütopik gelebilir ütopik gelebilir ama amacımız merkeziyetsiz bir data centerı yaratmak diyebilirim.

IDS’in diğer projelerden farkı, hem ekonomik olmasi hem hazırda depolamaya hazır nodeların olması hem de blockchaine endeksli olduğu için hiçbir zaman durmaması ya da durma riskinin olmaması çünkü diğer projeler gibi insanların evindeki pclerin hard drive in ın açık olması uzerine kurulu değil.

Bu sene içinde faaliyete geçireceğimiz ve kripto dünyasında henüz çözülmemiş bir sorun kullanılmamış bir use case olan veraset ve mirasın teknolojiyle korunmasını sistemimize entegre edeceğiz. Detayları önümüzdeki zamanlarda yeni roadmap v3 ve evolution whitepaper ile sunacağız. Kısaca teknolojik olarak gelişmeye, geliştirmeye, yenilik getirmeye devam edeceğiz.

Önerilen Yazı
Masternode Nedir ? Yeni Başlayanlar için Rehber

Infinity Node Kurulum Videosu

Flashsend

Infinity Nodes, FlashSend ile gerçekleştirilen SIN coinlerin anında transferini sağlar.

Standart SIN işlemleri 6 onay gerektirir. Standart bir 1 Megabayt (MB) blok maksimum 4000 işlem içerebilir. Her 2 dakikada bir blok olarak, SIN, aşağıdaki denklem ile doğrulanabilen bu kapasitenin 16 katına sahiptir :

4000 * 16/120 = 533,33

Üç saniyeden daha kısa bir sürede FlashSend, kripto dünyasındaki içindeki en hızlı toplam işlem hızından birine sahip. Bu, onayları dPoW’dan koruma ile sağlanan minimum seviyelere düşürerek daha da desteklemektedir. Mikro ve mobil ödemeler gibi ek kullanım durumlarını birleştiren transferlerin hızlı olması nedeniyle sorunsuz olacaktır.

Kullanıcılar ayrıca SINOVATE coinlerini, ShadowSend olarak bilinen bir özellik ile isimsiz olarak da transfer etme olanağına sahiptir.

ShadowSend, fonlarınızın kaynağını gizleyerek gerçek finansal gizlilik sağlar. Depolanan tüm SIN, ayrı, ayrı paralar olarak işlem görebilen farklı girdilerden oluşur. ShadowSend, cüzdanınızdan hiç para çıkmadan, varsayılan olarak 5 tura ayarlanmış bu girişleri karıştırmak için yenilikçi bir yöntem kullanır. Bu fonların kontrolünün daima korunmasını sağlar.

SINOVATE Document Verification

Blockchain, tüm ağ işlemlerini fiziksel bir defter veya tek bir veritabanının tersine, merkezi olmayan bir veri günlüğü aracılığıyla kaydetmek için kullanılan bir genel muhasebe defteri görevi görmekte.Blockchain teknolojisi aslen geleneksel para birimleri için alternatif bir harcama mekanizması olarak oluşturulmuş olsa da, bu durumlarda bunlarla sınırlı olmamak üzere dosya depolama kimliği yönetimi, finansal borsalar, tıbbi kayıt yönetimi ve eğitim de dahil olmak üzere çok sayıda farklı alanda çeşitlilik vardır.

Bütün bu faydaları için modern teknoloji, günümüzde toplumda geçerli olan sahte belgelerin oluşturulması da dahil olmak üzere sahte faaliyetler içeren bir dizi tehdit sunmaktadır.Orijinal olanı ve imal edilmiş olanı ayırt etmek, meslekten olmayan satıcılar ve servis sağlayıcılar için giderek daha hantal bir iş haline geldi.

SINOVATE bu tehdide, Doğum Sertifika Pasaportları ve Sigorta bilgileri de dahil olmak üzere belgelerin doğruluğunu dijital olarak doğrulamak için Blockchain Teknolojisini kullanacak SINOVATE Document Verification (SDV) olarak bilinen bir özellik ile karşılamayı amaçlamaktadır. SINOVATE Document Verification ,kullanıcılara güvenilir ve güvenli bir sistem sağlayan IDS ile paralel olarak çalışacaktır.

SINOVATE Takımı

SINOVATE ekip üyeleri çeşitli ülkelerden kişileri kapsıyor.Projede 40 ‘a yakın kişi çalışmakta. Tabiki projenin Kurucu ve CEO ‘sunun Türk olmasıyla beraber projede bir çok türk ‘de çalışmakta ,  bunlardan Türk olarak M.Atıf Karaoğul, madencilik, Qt wallet development ve teknik danışman, Samet Baştürk Web developer, Volkan Aydın Creative Director, Barış Ertül Blockchain Danışmanımız, Hüseyin Bıyık Teknik danışman ve Akın Gül teknik danışman olarak yer almaktadır.

SINOVATE Destekleyen Borsalar ;
Bağlantılar ;

Kullanılan Kaynaklar ; 

Yorum Yap

Yorum Yap