1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. Solana (SOL) Nedir?

Solana (SOL) Nedir?

Solana (Sol) , hızlı işlemler ve yüksek hacme odaklanan bir blockchain ağıdır.

Solana-Sol-Nedir

Solana (SOL) Nedir?

Solana (SOL) , hızlı işlemler ve yüksek hacme odaklanan bir blockchain ağıdır. 

Söz konusu blockchain teknolojisi olduğunda ölçeklenebilirlik en büyük zorluklardan biridir. Ağlar büyüdükçe çoğu zaman işlem hızı ve onaylanma süreleri bakımından sınırlamalarla karşı karşıya kalır. Bu sorun kripto para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesinde her zaman sorun olmuştur. Solana , bu sınırlamaları güvenlikten ve merkeziyetsizlikten ödün vermeden aşmayı amaçlamaktadır.

Solana ‘nın Tarihi ve Kurucusu

Solana, 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kuruldu.

Anatoly Yakovenko , Solana’nın arkasındaki en önemli kişidir. Profesyonel kariyeri Qualcomm’da başladı ve burada hızla üst sıralara yükseldi ve 2015 yılında kıdemli personel mühendis müdürü oldu. Daha sonra profesyonel yolu değişti ve Yakovenko Dropbox’ta yazılım mühendisi olarak yeni bir pozisyona girdi.

2017 yılında daha sonra Solana olarak hayata geçecek bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Solana’nın CTO’su Greg Fitzgerald ve Eric Williams ile birlikte, hem Bitcoin hem de Ethereum blok zincirlerinde mevcut olan çıktı sorunlarıyla başa çıkmanın yeni bir yolunu kavramsallaştırdılar. Daha fazla ölçeklenebilirlik sağlayan güvenilir ve dağıtık bir protokol tasarladılar ve Solana böyle doğdu.

Proof of History

Solana blok zinciri , işlemleri doğrulamak için yeni bir yöntem kullanmaktadır. Bitcoin, Ethereum ve diğer birçok proje ölçeklenebilirlik ve hız sorunlarıyla karşı karşıyadır. Solana blok zinciri Proof of History (PoH – Geçmiş İspatı) adında bir yöntemle saniyede binlerce işlem gerçekleştirebilmektedir.

Proof of History, Solana etkinlik ve işlemlerinin tümü SHA256 hash fonksiyonu ile hash edilir. Bu fonksiyon bir girdiyi alır ve tahmin etmesi son derece zor benzersiz bir çıktı yaratır. Solana işlemin çıktısını alır ve bu çıktıyı bir sonraki hash için girdi olarak kullanır. Böylece, işlemlerin sırası hash edilmiş çıktıda yerleşik hale gelir.

Bu hash etme süreci, hash edilmiş işlemlerden oluşan uzun ve kesintisiz bir zincir yaratır. Bu özellik de geleneksel zaman damgalarına ihtiyaç olmadan, doğrulayıcının bir bloğa eklediği işlemlerin net ve doğrulanabilir bir şekilde sıralanmasına imkan tanır. Hash etme sürecinin tamamlanması için de belirli bir süre gerekir ve böylece doğrulayıcılar ne kadar zaman geçtiğini kolayca doğrulayabilir.

Proof of History, Bitcoin’in Proof of Work mutabakat mekanizmasında kullandığı süreçten farklılık gösterir. Bitcoin’deki bloklar, sıralanmamış işlemlerden oluşan büyük gruplardır. Her bir BTC madencisi, kazdığı bloğa zamanı ve tarihi yerel saate göre ekler. Zaman diğer node’lara göre farklı, hatta yanlış bile olabilir. Daha sonra node’ların bu zaman damgasının geçerli olup olmadığını belirlemesi gerekir.

İşlemler bir hash zinciri şeklinde sıralandığında, doğrulayıcılar her bir blokta daha az bilgi işler ve iletir. İşlemlerin son durumunun hash edilmiş bir versiyonunun kullanılması yeni bir blokun onaylanma süresini büyük oranda düşürür.

Proof of History’nin bir mutabakat mekanizması olmadığını bilmek önemlidir. Bu fonksiyon esasen işlemlerin sırasını doğrulamak için harcanan zamanı kısaltan bir yöntemdir. Proof of Stake’le birleştirildiğinde, bir blok için bir sonraki doğrulayıcıyı seçmek çok daha kolaylaşır. Node’lar işlemlerin sırasını doğrulamak için daha az zaman harcar ve böylece ağ da yeni bir doğrulayıcıyı daha hızlı bir şekilde seçebilir.

Solana ‘ın 8 önemli özelliği

Bloglarına göre, Solana ekibi blockchainin merkezi bir sistemin becerilerine sahip olmasını sağlamak için sekiz temel teknik özellik geliştirmiştir. Proof of History bunların arasında muhtemelen en kayda değer olanı olsa da şu özellikler de Solana’da yer alır:

 • Proof of History (POH)
 • Tower BHT — Pratik Bizans Hata Toleransının PoH ile optimize edilmiş bir versiyonu
 • Turbine — bir blok üretim protokolü
 • Gulf Stream — Mem havuzu olmaksızın işlem iletim protokolü
 • Sealevel — Paralel akıllı sözleşme çalışma süresi
 • Pipelining — doğrulama optimizasyonu için bir İşlem İdare Birimi
 • Cloudbreak — Yatay Ölçeklenmiş Hesap Veritabanı
 • Archivers — Dağıtılmış kayıt defteri depolama

Bu özellikler, 400 ms’lik blok sürelerine sahip ve saniyede binlerce işlem gerçekleşen yüksek performanslı bir ağ yaratır. Kıyaslama yapacak olursak, Bitcoin’in blok süresi yaklaşık 10 dakika ve Ethereum ‘unki ise yaklaşık 15 saniyedir.

SOL sahipleri, blok zincirin PoS mutabakat mekanizması kapsamında tokenlerini stake edebilir. Uyumlu bir kripto cüzdanı kullanarak, ağın işlemlerini gerçekleştiren doğrulayıcılarla tokenlerinizi stake edebilirsiniz. Daha sonra başarılı bir doğrulayıcı, ödüllerin bir kısmını staking yapmış olan kişilerle paylaşır. Bu ödül mekanizması, doğrulayıcıları ve delegatörleri ağ yararına hareket etmeye teşvik eder. Solana, Mayıs 2021 itibarıyla yaklaşık 900 doğrulayıcıya sahiptir. Bu da onu büyük oranda merkeziyetsiz bir ağ haline getirmektedir.

Önerilen Yazı
Stake Etmek Nedir?
SOL Token nedir?

SOL, bir hizmet tokenı işlevini de gören Solana’nın yerel tokenıdır. Kullanıcılar transfer yaparken ya da akıllı sözleşmelerle etkileşim kurarken işlem ücretlerini ödemek için SOL’a ihtiyaç duyar. Ağ, deflasyonist modeli kapsamında SOL yakımı yapar. SOL sahipleri ağ doğrulayıcıları da olabilir. Tıpkı Ethereum gibi Solana da geliştiricilerin akıllı sözleşmeler geliştirmesine ve blockchain üzerinde projeler yaratmasına imkan tanır.

SOL, SPL protokolünü kullanır. SPL, Ethereum’un ERC20’sine benzer şekilde Solana blokchaininin token standardıdır. SOL token başlıca iki kullanım alanına sahiptir:

 • Ağı ya da akıllı sözleşmeleri kullanırken ortaya çıkan işlem ücretlerini ödeme.
 • Proof of Stake mutabakat mekanizması kapsamında token stake etme.

 

 

İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Bilgiler bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır. Sunulan bilgilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek herhangi kayıp veya zarardan dolayı sorumluluk kabul edilmez.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Solana
Binance Academy

Yorum Yap