İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Stake Etmek Nedir?

Stake Etmek Nedir?

featured

Stake Etmek Nedir?

Stake etmek, bir blockchain ağının operasyonlarını desteklemek için fonları bir kripto para cüzdanında tutma sürecidir. En temelde, ödül elde etmek için kripto paraları kilitlemekten ibarettir. 

Önerilen Yazı
Blockchain Nedir ?

Stake etme kavramı Proof of Stake (PoS) mekanizması ile yakından ilişkilidir. PoS ya da bunun bir türevine dayanan birçok blockchainde kullanılır.

Proof of Stake’i kim yarattı?

Proof of Stake ve stake etme fikri muhtemelen ilk olarak Sunny King ve Scott Nadal tarafından 2012’de tanıtıldı. Bu ikili, Peercoin’i yenilikçi bir PoS kripto para olarak tanımladılar. Peercoin ilk olarak bir hibrid PoW/PoS mekanizmasına dayanıyordu fakat kademeli şekilde Proof of Work (PoW) vurgusunu kaldırdılar. Böylece kullanıcılar projenin ilk aşamalarında tamamen PoS sistemine bağlı kalmadan madencilik yapabildiler ve projeyi destekleyebildiler.

Önerilen Yazı
Consensus Algoritmaları Nedir ? Proof-Of-Work, Proof-Of-Stake ve Delegated Proof-Of-Stake

2014 yılında Daniel Larimer Delegated Proof of Stake (DPoS) mekanizmasını geliştirdi. Bu mekanizma ilk olarak Bitshares ağının bir parçası olarak kullanıldı fakat diğer kripto paralar da aynı modeli benimsediler. Larimer aynı zamanda, yine DPoS sistemini benimseyen Steem ve EOS’u da yarattı.

DPoS, kullanıcıların bakiyelerini belirli sayıda delegenin seçilmesi sürecinde atılacak oylar için kullanmasına olanak tanır. Daha sonra seçilen delegeler kendilerine oy veren kişiler adına blockchain operasyonlarını idare ederek güvenliği ve mutabakata varılmasını sağlar. Bunun dışında, stake sahipleri coinleri stake ederek, ellerinde fon tuttukları için düzenli olarak ödül elde ederler.

DPoS modeli gecikmeyi azaltma ve bir ağın girdi-çıktısını yükseltme (örn. saniye başına daha fazla işlem gerçekleştirebilme) eğilimindedir. Bunun başlıca sebebi daha az sayıda doğrulayıcı node ile mutabakata varılabilmesine imkan sağlamasıdır. Diğer yandan, kullanıcılar seçilmiş bir grup node’a bel bağladığı için bu model daha düşük seviyelerde merkeziyetsizlik sunar.

Stake etme süreci nasıl çalışır?

Daha önce belirttiğimiz gibi stake etmek, blockchain operasyonlarına katkıda bulunurken bir yandan da ödül kazanmak için fonları tutma sürecidir. Dolayısıyla stake etme, Proof of Stake (PoS) mutabakat mekanizmalarını ya da türevlerini benimsemiş ağlar tarafından yaygın olarak kullanılır.

Yeni blokları doğrulamak ve onaylamak için madenciliği kullanan Proof of Work (PoW) blockchainlerinin aksine PoS chain’leri yeni blokları staking aracılığı ile üretir ve doğrular. Bu da blokların madencilik donanımlarına (ASICler) ihtiyaç duyulmadan üretilmesine imkan tanır. Dolayısıyla PoS doğrulayıcıları, yoğun hesaplama işleriyle bir sonraki blok için rekabet etmek yerine stake etmek istedikleri coin miktarına göre seçilir.

Genellikle daha yüksek miktarda coin stake eden kullanıcıların bir sonraki blok doğrulayıcısı olarak seçilme şansları daha yüksektir. ASIC madenciliği donanım için önemli miktarda yatırım gerektirirken, staking doğrudan kripto para yatırımını (ya da vaadini) gerektirir. Her bir PoS blockchaininin kendine özel staking para birimi vardır.

Stake etme aracılığı ile blok üretimi daha yüksek seviyede ölçeklenebilirlik sağlar. Ethereum ağının, Ethereum Casper güncellemesiyle en nihayetinde PoW’dan PoS’a geçecek olmasının sebeplerinden biri de budur.

Bazı zincirler Delegated Proof of Staking (DPoS) modelini benimsemiştir. Bu model, kullanıcıların desteklerini ağdaki diğer kullanıcılar aracılığıyla gösterebilmelerine imkan tanır. Diğer bir deyişle, karar verme etkinlikleri süresince güvenilir bir katılımcı diğer kullanıcıların adına görev alır.

Delege edilmiş doğrulayıcılar (node’lar) başlıca operasyonları yürütür ve blockchain ağını genel olarak olarak idare eder. Mutabakata varılması ve anahtar yönetim parametrelerinin belirlenmesi süreçlerinde katılımcı olurlar.

 

Yorum Yap

Yorum Yap