1. Ana Sayfa
 2. Nedir?
 3. Status ( SNT ) Nedir ?

Status ( SNT ) Nedir ?

Status , Dünyadaki tüm kullanıcıların Ethereum ağıyla etkileşim biçimini tamamen değiştirecek bir mobil işletim sistemidir

status-nedir

Status , Dünyadaki tüm kullanıcıların Ethereum ağıyla etkileşim biçimini tamamen değiştirecek bir mobil işletim sistemidir .Merkezi olmayan bir tarayıcı ve özel haberci olarak tasarlanan Status,tüm Ethereum ağına bağlanmanızı sağlar.

Ethereum’da hafif bir istemci düğümü olarak çalışan Status, akıllı telefonunuzdaki bir uygulamayla Ethereum’un merkezi olmayan uygulamalarına (dapps) erişmenizi sağlar. Akıllı telefon kullanıcıları, dünyadaki en hızlı büyüyen bilgisayar segmentini hedefleyerek Ethereum dapps’ın toplu kabulüne kapı açıyor.

Akıllı telefon kullanıcıları, Ethereum’u kullanmanın bu kadar hiç bukadar kolay ve rahat daha önce hiç görmediklerini Status sayesinde hızlı bir şekilde anlayacaklar.

Status Sosyal Ağları Nasıl Yeniden Üretiyor?

Status ağı, eski sosyal medya platformlarının dengesiz mimarisini bozuyor. Bu geleneksel ağlar, sahipleri ve reklamverenlere hemen hemen tüm kontrolü sağlar.Kullanıcılar paylaştıkları kişisel bilgilere karşı az güç kullanıyor. Ayrıca eski kullanıcıların platformun gelişimini etkileyecek kadar az sesi var.

Sosyal Ağ Tasarımları

Sosyal ağlar bugün üç temel taraftan oluşur: Sahip, Reklamveren ve Kullanıcı.

 • Sahip
  Sahip normalde ağın yaratıcısıdır. Sahibin başlıca iki rolü, kullanıcıları sosyal medya platformuna üye sağlayıp tutmaktır. Kullanıcıları ağa getirdikten sonra, kullanıcılardan değer çıkarmaya odaklanırlar.
 • Reklamveren
  Status tarafından veri brokeri olarak anılan reklamveren, sahibin ağdan ve kullanıcılarından değer çıkarmasına olanak tanır. Reklamveren, kullanıcı verilerini satın alarak veya ürün ve hizmetler için reklam satın alarak sonuçta sosyal medya ağını sürdürmede önemli bir rol oynamaktadır.
 • Kullanıcı
  Kullanıcılar, arkadaşlarıyla bağlantı kurmak veya kendi özel çıkarlarını paylaşmak için sosyal ağları kullananlardır. Bu modeldeki kullanıcılar, ağın nasıl geliştirildiğini ya da tükettikleri bilgileri kontrol etmek neredeyse yetersizdir.

Status Sosyal Ağları Nasıl Değiştirmektedir ?

Sahiblerin ve reklamvereni yalnızca yetkilendiren eski sosyal ağ modellerini unutun. Status Network Token’ler  (SNT) verilmesiyle, Status, kullanıcılarının katıldıkları ağdaki paydaşlar olmasını sağlar.

Platform tasarımı, sosyal ağının ve yazılımının davranışını kullanıcılarının çıkarlarıyla uyumlu hale getirir. Bir Status kullanıcısı olarak, bilgileri paylaştığınızı tam olarak kontrol ediyorsunuz ve ademi merkeziyetçi ağının gelecekteki gelişimine oy kullanabilirsiniz.

Status Ağı

Status Ağı açık kaynak ve ücretsizdir.Herkes, platformunun geleceğini inşa etmeye ve ekosisteminde çalışan merkezsizleştirilmiş uygulamalara yardım etmeye teşvik edilir.

Status Ağı Token (SNT)

Status Ağı Tokeni , ağı besleyen bir modüler yardımcı program tokeni. Varsayılan olarak, Status kullanımı ve iletişimi özgürdür ancak Status Mobile Ethereum İstemcisinin belirli özelliklerine erişmek için SNT’ye ihtiyacınız vardır.

SNT’leri bulunduran kullanıcılar ayrıca, gelişme yönünü yönlendirip ağın nasıl geliştiğini de etkileyecek.

Status Kullanıcı Adları

Status ‘da kullanıcılar şu anda bir SECP256k1 genel anahtar tarafından tanımlanmaktadır. Ekip, şimdi paydaşların uygulamada kullanıcı adlarını kaydetmesine olanak tanıyan Etherenum İsim Servisi üzerinde bir kullanıcı adı-SECP256k1 ortak anahtar çözücü oluşturmak için, Etherenum İsim Hizmetinin ortak yaratıcısı Nick Johnson ile birlikte çalışıyor.

Spam hesaplarını ortadan kaldırmak için Status, yalnızca SNT’leri içeren hesapların bir kullanıcı adı ayırması için bir politika hazırladı. Twitter’ın, kimliği doğrulanmış hesapları rozetle tanıttığı duruma benzer şekilde, Status, kullanıcılarına, hesabın güvenilir olduğunu gösteren bir rozet alma imkanı verir.

Rozet almak için Status paydaşları kullanıcı adlarına karşı SNT’yi prim ödemek zorunda kalacaklardır. Rozetler, hesapla ilişkili destekçilerin sayısını veya sayısını belirtir.

Status Mobile Ethereum İstemcisi

Status uygulaması şu anda hem Android hem de iOS için kullanılabilir.

IPhone’unuza indirmek için birkaç ek adım var; uygulama henüz Apple App Store’a gelmedi. İndirmek için, Status’un web sitesine gidin ve ana sayfasının yönergelerini izleyin.

Status Özellikleri

Ethereum’un tüm özelliklerine bağlanan açık kaynaklı bir platform olan Status’un potansiyel özellikleri tamamen sınırsızdır.

Aşağıda, Status’ un uygulanmış özelliklerine White Paper’da listelenen kısa bir özetini bulabilirsiniz .

Merkezi Olmayan İhbar Bildirimi Piyasası

Status ‘un Merkezi Olmayan İhbar Bildirimi Piyasası, son kullanıcıya hem artı hem de eksilerini birlikte gelir.

 Artıları

 • Ağdaki düğümlerin size hizmet vermesini seçmenizi sağlar
 • Kullanmak istediğiniz bildirimi sağlayıcılarının türünü seçmenize izin verir
 • Herhangi bir hizmetten yararlanma veya çıkış yapabilmeniz için size gizlilik düzeylerinizi ayarlama esnekliği sunar

 Eksileri

 • Durumda seçtiğiniz push bildirim servisleri için ödeme yapmanız gerekecek
 • Mevcut sosyal medya platformları şu anda “ücretsiz” push bildirim hizmetleri sunuyor

Sosyal ağlarda “ücretsiz” push bildirimleri sunan rakiplerin aksine, Status reklamlardan veya perakendecilere müşterilerin bilgilerini satarak kar sağlamaz.

Status, size her konuda bir seçenek vermeye, dolayısıyla bildirim ve depolama için mikro işlem ücreti almanız gerekçesine inanmaktadır.

Yönetim

Sosyal ağlarda, kullanıcıların ağın zaman içinde nasıl ilerlediği konusunda çok az etkisi vardır. Status, menfaat sahiplerinin ağdaki yazılım geliştirme de dahil olmak üzere tüm kararları üzerinde doğrudan etki yaratarak kalıp kırmasını sağlar.

Herhangi bir SNT sahibi, ağ üzerinde karar önerisi yapabilir.

Durum Oylama Protokolü

 • Şebekede yapılacak her karar için, kullanıcının SNT’leri ayrı kararlar tokenlerine kopyalanır.
 • Kullanıcı tarafından tutulan SNT sayısı, kullanıcının aldığı karar verme sayısıyla doğrudan orantılı olacaktır (1: 1).
 • Herhangi bir SNT’ye teklifle ilgili oy verme maliyeti yoktur.

Kullanılabilir DApps ( Merkezi olmayan uygulamalar )

Aşağıda, Status’un desteklediği Ethereum’un en popüler DApps’lerinin bir listesi verilmiştir.

 • uPort – Dijital bağımsızlığını ilan et. uPort, kendi egemen kimlik sistemidir.
 • Gnosis – Kalabalıktan kaynaklanan bilgelik. Kullanımı kolay bir tahmin pazarı ile hareket halindeyken karmaşık tahminler yapın.
 • Oasis Exchange – ETH ve ECR20 belirteçleri arasında hemen merkezileştirilmiş dijital varlık alışverişinin keyfini çıkarın.
 • Etik – Merkezi olmayan iş piyasası. Kiralama veya cryptocurrency hiçbir ücret ödemeden çalışmak.
 • Aragon – Durdurulamaz şirketler ve kuruluşlar yaratın ve sınırlar olmadan değer verin.
 • Etherisc – Merkezi olmayan bir sigorta platformu. Hareket halindeyken bir poliçe satın alın ve otomatik olarak hak talebinde bulunun.
 • Ujo – Ujo sanatçıların evi. Yaratıcı içeriğinizi yaratın ve kontrol edin ve dünyayla paylaşın.

Status Ödeme Şebekesi

Status içinde merkezi olmayan bir uygulama olan Teller Ağı, paydaşların kullanıcılar ile dijital varlıkları için nakit alışverişinde bulmalarına izin vermektedir. Teller Ağı akıllı telefonu olan herkesin yalnızca parayı ödeyerek kripto para ödemesi yapmasını sağlayacaktır.

Status Hardware Wallet

Kasım 2017’de Status, Hardwallet’ını tanıttı . Para birimi işlemlerini gerçekleştirmek için kablolu bir bağlantı gerektiren diğer kripto cüzdanların aksine, Status Hardwallet, dahili NFC ile temas kurmadan kripto para birimlerini saklamanıza, göndermenize ve almanıza olanak tanır.

Status’un Hardwallet’inin diğer önemli özellikleri şunlar:

Mobil hazır ve tamamen açık kaynak; Hardwallet’in kodu tam olarak herhangi bir kullanıcının ihtiyaçlarına göre denetlenebilir ve düzenlenebilir. Status Hardwallet, ETH, SNT ve ERC-20 tokenleriyle çalışır.