İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Stellar Lumens nedir?

Stellar Lumens nedir?

Stellar Lumens, sınır ötesi ödeme kolaylığı sağlayan blok zincir teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş, açık kaynak kodlu bir kripto para birimidir.

Stellar Lumens nedir?

Stellar Lumens, uluslararası topluluğun “herkes için açık bir dünya çapında finansal ağa” ihtiyacı olduğu gerekçesiyle kurulmuş, açık kaynaklı, dağıtılmış ödeme altyapısı olduğunu ilan ediyor. Stellar Lumens, bu ihtiyacı karşılayarak bireyleri, kurumları ve kurumları birbirine bağlayacak ödeme sistemlerini kendi platformundan geçiriyor.

Bunu yaparken, Stellar Lumen ekibi mevcut işlemleri daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmek istiyor. Ayrıca, protokolleri, daha etkin sınır ötesi ödemeler yapmaya izin vererek, dünyanın dört bir yanından insanları birbirine bağlar.

Stellar Lumens Nasıl Çalışır ?

Stellar Lumens, tüm diğer kripto para birimleri gibi, blok zincir teknolojisinin damgasını haline getiren şu güzel sözcüğü taşıyor”YERELLEŞME”.Stellar ağı, bireylerin ve kurumların uluslararası bir konsorsiyumu tarafından desteklenen merkezi olmayan sunucuların ağında çalışır. Bu sunucular, ağın verilerini ve işlemlerini takip eden dağıtılmış defteri destekler.

Uygulamada,Stellar Protokolü daha kapsayıcı,daha esnek bir PayPal gibi işlev görecektir.Stellar’ı kullanmaya başlamak için, ağdaki bir çapaya para yüklemeniz gerekir. Bir banka ya da PayPal gibi, bu çapa paranızı tutar ve onun yerine sanal cüzdanınıza kredi verir.

Bu entegrasyon, PayPal’da olduğu gibi banka havalesini beklemek zorunda kalmadan anında ağda para gönderebileceğiniz anlamına gelir. Sınır ötesi ödemeleri düzene sokar. Diyelim ki Fransa’da yaşayan göçmen kardeşinize para göndermek istediniz. Kendisine ait ABD doları bakiyenizi,Stellar ağı üzerinden para çekmek için kullanırsınız. Stellar daha sonra en düşük döviz kurunu kullanarak USD’yi otomatik olarak EUR’a çevirecek ve kardeşinizin hesabı döviz miktarı EUR olarak aktarılacaktır. Havaleyi aldıktan sonra, EUR’yi destekleyen bir yerden para çekebilirsiniz.

Distributed Exchange

Stellar ayrıca, kullanıcılara diğer para birimlerini satması veya satın alması için döviz siparişlerini kamu defterine koyma seçeneği sunar. Tüm oranlar, sipariş veren kişi tarafından önceden belirlendiğinden, Stellar’ın kişisel transferlere uyguladığı otomatik döviz kuruna tabi olmazlar.

Değişim yapmak istediysen, EUR için GBP deyin, Stellar’ın sipariş defterine bir sipariş verirsiniz. Bu emir, daha sonra, siparişinizin bunun gibi diğerleri ile nasıl yığınlaştığını görmek için danışabileceğiniz global pazara girer. Bu dövizin yalnızca fiat para birimi ile sınırlı olmadığını unutmayın. Kriptokrasi ve fiat ticaret çiftlerini de içerecektir.

Çoklu para birimi işlemleri

Stellar resmi bankacılık işlemleri veya para birimi değiştirme zorunluluğu olmaksızın sınırlar ötesine para göndermenizi sağlar.

Bunu başarmak için, para birimi talebinde bulunduğunuzda şebeke üç şeyden birini yapar:

  • Stellar, bir önceki teklifle fonları sipariş defterinde dönüştürür ve otomatik olarak ekskanaajı kolaylaştırır
  • Stellar, değişim için aracılık yaptığı madeni paranın Lumens’ı kullanıyor. A para birimindeki fonları küresel pazardaki Lumenler’e çevirir ve daha sonra bu Lumenleri alır ve bu fonları alan kullanıcı için onları B para birimine dönüştürür.
  • İki para birimi karşılığında alım satım çiftleri yoksa, Stellar ağda istenen para birimine zincir dönüşümü sağlayacak teklif arar (ör. ABD Dolardan EUR, EUR’dan GBP’ye, BGP’den AUD’a, AUD’dan JPY’ye ).

Bu çoklu para birimi değişim süreci oldukça beceriklidir ve kullanıcılara uluslararası ölçekte kolayca para takas etmeleri için esnek bir yaklaşım sunar.

Stellar Lumens Nereden Satın Alınır ?

Stellar Lumens hem XLM hem de STR olarak işlem görüyor. Stellar ekibi bir süre sonra hisse senedini STR’dan XLM’ye değiştirdi ancak Poloniex gibi bazı borsalarda değişiklik yapmak için bir gereklilik duymadı.

Bittrex , Poloniex ve Binance , Stellar Lumen’in ticaret hacminin ezici çoğunluğunu oluşturuyor.Bu borsalardan satın alabilir.Al-sat yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap