1. Ana Sayfa
  2. Kategorilendirilmemiş
  3. StellarX Platformu Yayınlandı! , StellarX Nasıl Kullanılır ?

StellarX Platformu Yayınlandı! , StellarX Nasıl Kullanılır ?

stellarx

StellarX ekibi ,geçtiğimiz günlerde StellarX platformunun beta test aşamasının sonuna geldiğinin resmi lansmanını duyurdu.

StellarX, fiat para, tokenler ve diğer varlıkların alım satımına izin verir ve dünyanın ilk tamamen serbest ticaret platformu olarak faturalandırılır. Ticaret Stellar ağında gerçekleştiği için, Lumens (XLM) ‘de küçük bir ücret var, ancak ücretler o kadar ucuz ki StellarX her ayın sonunda parayı geri ödüyor.

Platformun kendisi aslında bir borsa değil , sadece Stellar açık pazarını kullanmak için bir GUI.

Bunun bazı avantajları vardır. Örneğin, StellarX’in Changelly ile ortaklığı aracılığıyla USD mevduatlarının kolayca işlenmesi söz konusudur.Stellar ağını kullanmak aynı zamanda transferlerin çok hızlı olduğunu ve anahtarlarınızı güvenilir bir üçüncü tarafa teslim etmenize gerek kalmayacağını gösterir.

Kullanıcı arayüzü pürüzsüz ve kullanımı kolaydır; Bu, kullanıcıları daha az teknik yetenekle kullanmaya çalıştıran diğer DEX’lere göre bir iyileştirmedir.

StellarX Arayüzü

Kaydolmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kendi paranızdan sorumlu olacağınız merkezi olmayan bir borsa için kaydolduğunuzda hatırlamak önemlidir.Bunun anlamı, kendinizi hesabınızdan hacklemeniz veya kilitlemeniz durumunda, hükümete veya bazı şirketlere ağlamanız ve onların size yardım etmesini beklememeniz anlamına gelir.

Merkezi bir borsada kripto paralara sahipseniz , aslında tam olarak o kripto paralar sizin olduğu anlamına gelmiyor.Bu sayede bir DEX’e kaydolmak, mali hayatınızı kendi elinize almanın büyük bir adımıdır.

Böyle bir platformlara girmeden önce tabi dikkat etmenizde gereken bazı noktalar var ;

  • Her şeyden önce, özellikle büyük miktarlarda kripto paralarınız varsa, genel olarak kripto para birimine sahip olmanızın reklamını yapmayın. Kripto para birimine sahip olduğunuzdan bahsediyorsanız, bir VPN kullanmayı düşünün ve kimliğinize veya konumunuza bağlanabilecek bilgileri paylaşmayın.
  • Kaynağın bütünlüğünden emin olmadığınız linklere veya indirmelere tıklarken dikkatli olun.
  • Her zaman web sitesinin URL adresinin olması gerektiği gibi yazıldığından emin olun.
  • 2FA’yı etkinleştirin ( 2 faktörlü kimlik doğrulama)
  • Private key’i yönetmek için Nano ledger gibi bir donanım cüzdanına yatırım yapmayı düşünün.
  • Windows kullanıyorsanız, Windows kullanmayın. Çoğu virüs Windows için tasarlanmıştır ve güvenlik genellikle Linux veya Mac OS ile daha iyidir.

Şifrelenmiş bir bölüm, bilgisayarınızın belleğinin bir alanını temizlemeniz ve ana işletim sisteminize paralel olarak çalışan başka bir işletim sistemi kurmanız anlamına gelir. Şifreleme, başka bir güvenlik katmanı ekler ve bu bölüme, güvenliğiniz azalan torrentleri veya dosyaları indirmek gibi şeyler yapmamaya ve İnternet etkinliğinizi güvenilen kaynaklarla sınırlamaya dikkat edin.

StellarX ‘de Nasıl Hesap Açılır ?

Adım 1: StellarX Sitesine Git

Yapmanız gereken ilk şey StellarX ana sayfasına gitmektir.

Henüz kaydolmadıysanız, sayfayı alta doğru kaydırın

2. Adım: Kayıt

Bu sizi e-posta adresinizi ve şifrenizi girmenizi isteyen basit bir kayıt formuna götürecektir. Bundan sonra bir e-posta alacaksınız. E-postanızı onaylamak için bağlantıyı tıklayın.

3. Adım: Yeni Key Oluşturun

Şimdi giriş yapabileceksiniz. Göreceğiniz ilk şey yeni bir Stellar key oluşturmak, mevcut bir key kullanmak veya Ledger gibi bir donanım cüzdanı kullanmak isteyip istemediğinizi soran bir sorundur.

Bu ifade, şifrenizi kaybederseniz veya unutursanız, hesabınızı kurtarabilmenin TEK yoludur, bu yüzden şifrelenmiş bir şifre yöneticisine kaydetmek veya (daha iyisi) bir kağıda yazarak saklamak en iyisidir.

Bundan sonra doğrudan ana sayfaya götürüleceksiniz. Burada, StellarX’ın neden harika ve diğer borsalardan farklı olduğunu göstereceğiniz sitenin küçük bir turunu yapmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır.

4. Adım: Güvenlik Ayarlarını Kurun

StellarX, varsayılan olarak 2 faktörlü kimlik doğrulama ile birlikte gelmez, bu yüzden açmak isterseniz, yukarıda açıklandığı gibi Ayarlar’a gidin, ancak Güvenlik sekmesini tıklatın.

Bu sekmede, güvenlik ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, giriş yapmanız için şifreniz istenecektir, ancak bulunduğunuzda serbestçe ticaret yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, bunu her zaman yükseltebilirsiniz, böylece her para taşınırken şifreniz istenecektir. Bu sayfada herhangi bir zamanda bir donanım cüzdanı kullanmak için de yükseltebilirsiniz.

2FA’yı etkinleştirmek için sayfanın en altına gidin ve “Require multi-factor authentication.” ye tıklayın.

5. Adım: Hesabınıza Para Yatırma

Artık güvenliğiniz için güvence altına aldığınıza göre, Rahatça para yatırabilirsiniz.Ekranın sağ üstündeki Para yatırma düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Burada 3 seçenek var: mevduat kripto para birimi (kolay), mevduat Stellar Lümen (XLM) (ya da) USD yatırma (biraz daha zor).

Eğer Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para yatırırsanız, StellarX’in Changelly ile ortak olduğunu bilmelisiniz ve paranız, gönderdiğiniz zaman en iyi piyasa fiyatından XLM için değiştirilecektir.

USD yatırmak istiyorsanız, can sıkıcı bir kimlik kontrolünden geçmeniz gerekecektir . StellarX’in ortakları, ACH otomatik ödemesini desteklemektedir, ancak banka hesabınızı bağlarsanız, kripto para için çok uygun bir ağ geçidi olabilir.

XLM veya kripto para birimini depolamak için prosedür basittir.Kullanacağınız para birimini seçin ve para yatırma adresinizi, gönderdiğiniz her hangi bir uygulama ya da cüzdanda kopyalayıp yapıştırın (ya da manuel olarak girin).

Not: XLM’yi göndermek bazen bir not gerektirmektedir, ancak StellarX’e para yatırmak için not gerekmez.

StellarX nasıl kullanılır

StellarX’te Alış ve Satış

Deponuzun durumunu, ekranın en üstündeki Etkinlik sekmesini ve ardından Aktar sekmesini tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Fonlar geldiğinde, burada tamamlanmış bir transfer göreceksiniz.

Artık “Market” sekmesine gidebilirsiniz.

Ana ekran mevcut tüm tokenler görüntülenmekte.Sahip olduğunuz yaklaşık tutarı, sahip olduğunuz token sayısı ve portföyünüzün 24 saatlik performansıyla birlikte görüntüleyebilirsiniz.

Bilinmesi gereken önemli olan, borsadaki varlıkların birçoğunun “bağlı” olmasıdır. Bu, gerçek varlığı elinde bulunduran ihraççıların gerçek anlamda IOU’larını veya senetlerini aldığınız anlamına gelir. Sembollerin farklı olmasının nedeni budur, ABD doları ABD doları ile temsil edilmez ve İngiliz Sterlini GBP değildir.

Bağlı varlıkları satın almadan önce, varlığın ihraççısının URL’sini kontrol etmek ve onlara güvenmek için emin olmak isteyebilirsiniz.Tüm URL’ler varlığın yanında listelenir.

Bununla birlikte, XLM veya Stellar tabanlı tokenlerle ticaret yapıyorsanız, o zaman aslında herşeye sahip olursunuz, bu yüzden endişelenmeyin. “Native Tokens” sekmesini tıklayarak tüm Stellar tabanlı tokenleri görebilirsiniz.

Bir token almakla ilgileniyorsanız, istediğiniz token’e tıklayın. Burada Bitcoin’i seçtim.

Bu, sayfayı son fiyatların yanı sıra talep / teklif tablosu ve alış ve satış araçlarını gösteren grafiklerle açar. Buradaki işlevsellik, herhangi bir merkezi borsadan çok farklı değildir.

Anında satın almak istiyorsanız, ödemeyi teklif ettiğiniz fiyattan bir satış teklifi olduğundan emin olun. Aksi taktirde, siparişiniz kayıt altına alınacak ve bu fiyatın arttırılması için bir kişinin gelmesini bekleyecektir.

Satmak istediğinizde, süreç aynıdır, “ Activity” sekmesi altında bekleyen tüm siparişlerini görüntüleyebilirsiniz..

StellarX’te Para Çekme

XLM’nin geri çekilmesi çok basittir. Başka bir borsaya çekiyorsanız, bir not eklemeniz gerekebilir, ancak StellarX Binance gibi büyük borsaları otomatik olarak algılar ve işlemi tamamlamak için bir not gerektirecektir.

Eğer kripto para veya fiat’ı geri çekmek istiyorsanız, bunu yapmak için size bağlı olan tokenin sağlayıcısı olan web sitesinde yapmanız gerekir.Bu süreç farklı web sitelerinde farklı olabilir.

Eğer zaten Binance gibi bir yerde bir hesabınız varsa, bağlı varlıklarınızı sadece XLM’ye transfer etmek ve kurduğunuz mevcut withdraw kullanmak daha kolay olacaktır. Coinbase’de yakın zamanda XLM’yi destekleyecektir .

Yorum Yap

Yorum Yap