1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Stratis ( STRAT ) Nedir ?

Stratis ( STRAT ) Nedir ?

Stratis , finansal kurumlara ve distributed ledger technology kullanarak iş çözümleri üretmek isteyen diğer şirketlere yönelik olarak hizmet olarak bir blok zincir sunan İngiltere merkezli bir blok zincir kuruluşudur.

stratis

Stratis , finansal kurumlara ve distributed ledger technology kullanarak iş çözümleri üretmek isteyen diğer şirketlere yönelik olarak hizmet olarak bir blok zincir sunan İngiltere merkezli bir blok zincir kuruluşudur.

Stratis’in geliştirme platformu nStratis , şirketlerin saf C # ve yeni blok zincir çözümleri için daha basit ve daha hızlı bir geliştirme yaşam döngüsü sağlayan Microsoft .Net çerçevesi kullanarak özelleştirilmiş blok zincir uygulamaları oluşturmalarına olanak tanır. Dahası şirketler, API’ler ve lite müşterileri aracılığıyla erişilebilen nStratis’i kullanarak kendi özel blok zincirlerini (yan zincirler) oluşturabilirler. Tüm özel blok zincirler ana Stratis blok zincirinde güvenlidir.

Özellikle, Stratis öncelikle Microsoft ürünlerini hedef alan araçlar geliştiriyor. Dolayısıyla, Microsoft’un, şirketlerine blok zinciri uygulamalar oluşturmaya yönelik işlevsellik sağlayan Azure bulut servislerine, Stratis’i kendi Baas’larına (Blockchain-as-Service) eklediği şaşırtıcı olmamakta.

Stratis’in arkasındaki ekibe, 2016 yılında kurulan ve bir dizi deneyimli geliştiriciden oluşan yazılım geliştiricisi Chris Trew liderliğindedir.

Stratis ve Ethereum Arasındaki Fark?

Hem Stratis hem de Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları ve işletmeler için akıllı sözleşme çözümleri oluşturmasını sağlar. Bununla birlikte, ikisinde bazı önemli farklar bulunmaktadır.
Öncelikle, iki platform farklı kodlama dilleri kullanıyor. Ethereum’un yerli kodlama dili Solidity, Stratis ise ortak kodlama dilini C # kullanıyor. Bu, programcıların Stratis’te yeni bir programlama dili öğrenmek zorunda olmadıklarından çözüm geliştirmelerini kolaylaştırıyor.

İkinci olarak Stratis , yan zincirlerde sözleşmelerin kolaylaştırılmasına izin verir. Bununla birlikte, Ethereum’da tüm sözleşmeler, zaman zaman şebekeyi tıkayan ana Ethereum blok zincirinde yürütülür.

Üçüncüsü, Stratis, Ethereum’un (hala) iş kanıtını kullandığı bir oy hakkına sahip fikir birliği mekanizması kullanıyor. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum’un hissiyatın kanıtı yerine geçeceğini, ancak 20 milyar doları aşan bir piyasa değeri taşıyan bir blok bu kadar önemli bir güncelleme yapılıp yapılmayacağını soracak bazı soruları yanıtladı.

Stratis’in bazı Ethereum zorluklarına (yani yan zincirler ve hisse kanıtı) sunduğu çözümleri, Stratis projesini ve dolayısıyla kripto para hacmi gelecekte blok zincir endüstrisinde potansiyel olarak öncü bir rol oynamak için iyi konumlandırılmış çözümler sunar.

Breeze Wallet ve TumbeBit

Mart 2017’de Stratis , Bitoin’in mahremiyet konularına hitap eden bir bitkoin için bir cüzdan yaratmak için TinbeBit’in gizli özelliklerini kullanmayı amaçlayan Breeze Wallet adlı bir projeyi duyurdu .

TumbleBit C # ve .NET uygulamaları için bir protokol katmanıdır , Stratis blockchain yanı sıra yan zincirler ana Stratis üzerinde işlemler için mali gizliliğini geliştirmeye yönelik blockchain içine TumbleBit ödeme anonimlik özellikleri entegre etmek mümkün olmuştur. Bu işlemsel gizliliğin iş ve düzenleyici nedenlerden dolayı son derece önemli olduğu finansal kuruluşlar için çekici bir özelliktir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap