İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Substratum (SUB) Nedir ?

Substratum (SUB) Nedir ?

Substratum

Substratum, merkezi olmayan web’in temelini oluşturan “herkesin bilgisayarını barındırma sunucusu olarak kiralamasına izin veren açık kaynaklı bir ağ” dır.

Substratum, web barındırma ve içerik erişimi bağlayan merkezileştirilmiş bağları özgürleştirmek istiyor. Platform Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ile para kazanmak istediği şeyi internetle yapmak istiyor.Substratum sayesinde internet kullanıcıları, web içeriğine erişmek için merkezi,tek kutuplu ana makinelere güvenmek zorunda kalmazlar.Bunun yerine, bireysel olarak çalışan düğümlerin bir ağı, kullanıcıları merkezi olmayan, açık kaynaklı bir platformda web’de sörf yapmalarına olanak tanır.

Bitcoin eşler arası bir para alışverişi yapmaya çalışıyordu, Substratum akranlar arası internete girme çağında gelmeye çalışıyor.

Substratum Nasıl Çalışıyor ?

Substratum’un amacı kapsam açısından önemlidir,ancak konseptte açıktır. Basitçe söylemek gerekirse, Substratum blok zincirindeki düğümler yoluyla web içeriği barındırabilir veya bunlara erişmesine izin verir.

Diyelim ki ev sahipliği yapmak istersiniz. Tek yapmanız gereken Substratum yazılımını kurmak ve programı çalıştırmak. Bir kere tamamlandığında, bilgisayarınız minyatür bir sunucu gibi davranıp, kullanıcıların internete erişebilecekleri bir portal oluşturmak için ağ üzerindeki diğer düğümlere senkronize olur.Ev sahipleri daha sonra, çalışmalarını telafi etmek için Yüzey, Temeller tabelasında ödenir.Ödeme, CPU gücünü, ağ bant genişliğini ve bir ana bilgisayarın düğüm işlemlerini sayan faktörü dikkate alarak bireysel olarak hesaplanır.Toplantı sahiplerinin kendi barındırma programlarını belirleme özgürlüğü vardır. Uygulamanın ayar tablolarını kullanarak,düğümlerini açıp kapatabilir ve bilgisayarlarının ağa katkıda bulunmak için ne kadar çok işlem gücü istediklerini belirleyebilirler.

Bir kullanıcıysanız, Substratum ağına bağlanmanız yeterlidir ve protokol diğerlerinin dikkatini çekecektir.Alan Adı Sistemi (DNS) isteğinizi kullanarak, AI, sizi en yakın düğüme bağlamak için arama isteğinizi coğrafi olarak konumlandırır.Mevcut DNS çerçevesini çalıştırır, bu nedenle Substratum, Chrome, Safari ve Firefox gibi varsayılan tarayıcıları barındıracaktır.Bu Substratum ağındaki içeriğin hem güvenli hem de kolayca erişilebilir olmasını sağlar.

SubstratHost ve CryptoPay

İşletme, şirketler ve diğer kuruluşlar, Substratum platformunda uygulamaları, web sitelerini ve veritabanlarını barındırabilir. Bu Go Daddy, Amazon ve diğerleri gibi daha büyük, merkezi sunucu barındıranlarına alternatif olarak hizmet edecektir.İçeriğinizin veya hizmetlerin barındırılmasını isterseniz, yalnızca Substrat’taki ağ barındırıcılarını, düğümlerinin barındığı trafik miktarı için ödemeniz gerekir.

Substrat’ı içeriği yayınlamak için kullanmanın yanı sıra, işletmeler ve web siteleri Substratum’un CryptoPay işlevini uygulayabilir. Bu, web sitelerinin ve uygulamaların, kamuya açık herhangi bir kripto öğesi şeklinde mal, hizmet ve ücret ödemelerini işleme imkânı tanıyacak. Alt tabaka, işlemleri denetlemek için köprü kuruşu olarak hareket edecektir.

Substratum Niçin Gereklidir?

Web sansür veya yönetmelik tehdidi olmaksızın bile, Substratum’un mevcut web barındırma protokollerinin başarısız olduğu yerlerde sunmayı taahhüt eder.Yüzey seviyesinde Substratum’un blok zinciri, web kullanımınızı daha güvenli ve özel hale getirir. Ağı çalıştıran kripto algoritmaları, veri bütünlüğünü ve VPN’leri ve Tor’u eskimiş hale getirir.

Substratum’u kullanmanın maliyet avantajı da var. Çoğu web barındırma, erişilmiş olsun olmasın içerik için ücret alır. Örneğin, Amazon Web Hizmetleri , müşterileri aylık olarak ücretlendiren bir model kullanıyoriBununla birlikte, alt tabaka, verilen bir adres için talep edilen toplam veri miktarını dikkate alarak, web sitelerini taleple talep eder.Teknik incelemesinde, eksiksiz bir ücret matrisi hesaplamadıklarından bir feragat beyanı gönderiyorlar ancak geleneksel barındırma maliyetlerinin çok altında olacağını tahmin ediyorlar.

Ticaret, Satın Alma ve Saklama

Şüphesiz Birleşik Devletler’deki Net Tarafsızlığın geleceği sorgulanmaya başlayınca Substratum’un değeri önemli ölçüde arttı. Binance, KuCoin, EtherDelta , HitBTC, COSS ve TidEx üzerinde Substratum satın alabilirsiniz .

Yorum Yap

Yorum Yap