İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nedir?
 3. SUQA Coin Nedir ? SUQA Madenciliği Nasıl Yapılır ?

SUQA Coin Nedir ? SUQA Madenciliği Nasıl Yapılır ?

suqa-nedir

SUQA  ,  cüzdanın çevrimdışı olmasına rağmen yatırımcılara vadeli mevduattan % 5 faiz sağlayan dijital para cinsinden yeni bir açık kaynaktır.

Projenin içinde  Türk geliştiricilerinde bulunduğu görünen SUQA kayıt zinciri dünyanın ilk X22i POW algoritmasıyla çalışmaktadır. Eşitlikçi madencilik hedefi ile normal CPU ve GPU madencilerine uygundur. X22i merkeziyetsizci mutabakat mekanizmasını garanti etmek üzere, ASIC, FPGA ve kuantum bilgisayarlara dirençli olması için geliştirilmiştir.

Time – Lock

SUQA’nın dikkat çeken özelliklerinden biride Time-lock paralar için faiz sağlamak gibi bir özellik sunmasıdır.Time lock deposit ile elinizdeki SUQA’ ları kilitleyip ilk 3 ay için yıllık %25 sonraki aylarda yıllık %5 ek gelir alabilirsiniz.Bu kilitli miktarı , kilitli şekilde bir başkasına aktarabilmenize de olanak sağlıyor.

SUQA ‘nın beta sitesinde Time-Lock ile ilgili bir hesap makinesi bulunmaktadır oradan gerekli hesaplamaları yapabilirsiniz.

SUQA Yol Haritası

Şuan SUQA ‘nın resmi bir yol haritası bulunmasada sitelerinde resmi yol haritalarının 30 ekim ‘de yayınlanacağı belirtiliyor.

SUQA henüz hiç bir borsada yok , Discord suncuusunda #suqa-trading kanalında escrow aracılığı ile alım-satım yapılıyor.Ekip  , excodex ve cryptobridge 2 borsa ile anlaştıklarını çalışmaya başladıklarında discord kanalları üzerinden kullanıcılarına bildiriceklerini belirtiyorlar.Ayrıca SUQA Vakfı için her kazılan bloktan %10 kurucu kesintisi yapılmaktadır.

SUQA Ekip

Makalenin başındada belirttiğim gibi SUQA ‘nın ekibinde Türk geliştiricilere yer verildiği görünmektedir.Sitelerinde Ekiplerinde bulunan kişilerin LinkedIn hesaplarınıda paylaştıkları görünmektedir.Ekipteki bazı kişilerin hesabına baktığımız zaman 2018 yılında kurulmuş icobean adlı bir şirketin çalışanları olduklarını gördüm.

SUQA Madenciliği Nasıl Yapılır ?

SUQA, iş kanıtı (Proof Of Work- POW) kullandığından, GPU‘lar ve CPU’lar tarafından kazılabilmektedir. X22i’nin en ilginç tarafı, algoritma zincirinin kuantum dirençli kısmı olan SWIFFTX isimli parçası ve projenin her daim FPGA ve ASIC dirençli kalacağında dair verdiği sözdür.

CPU ile madencilik kısmı masaüstü cüzdanında tek bir tuşa basarak başlatılabilecektir. GPU ile madencilik kısmı da açık kaynak kodlu GPU kazma programına sadece sunucu ve cüzdan adreslerini ekleyerek yapılabilmektedir.

Gerekli Bağlantılar

Madencilik Programları

Madencilik Havuzları

 1. İlk olarak yukarıda bulunan Nvidia kartlar için ccminer , AMD kartlar için zjazz cuda miner madencilik programını indirebilirsiniz.
 2. Daha sonra bir havuz seçin , çoğu Havuz YIIMP tabanlı havuz çözümlerini kullanıyor. Bu BAT dosyası sorunsuz çalışması için yeterli olacaktır. Daha fazla bilgi için lütfen havuzun web sitesini ziyaret edin.Aşağıda belirtilen BAT dosyasının belirtilen Pool adres , wallet ve rigname kısımlarını değiştirerek madenciliğe başlayabilirsiniz.ccminer -a x22i -o stratum+tcp://POOL_ADDRESS:PORT -u WALLET.RIGNAME -p c=SUQA
 3.  Memory hataları alırsanız  -İ (yoğunluk) değerlerini kullanabilirsiniz. İdeal değer 19-20’dir, ancak aşağıdaki gibi azaltılabilir;
  ccminer -a x22i -o stratum+tcp://POOL_ADDRESS:PORT -u WALLET.RIGNAME -p c=SUQA -i 19
 4.  Hata tekrar oluşursa. Tüm bellek ve çekirdek overclock’larınızı sıfıra ve güç sınırını 70’e düşürün. Bu artış değerlerinden sonra adım adım ilerleyin. Ayrıca daha düşük yoğunluk için ayarlayabilirsiniz. Windows sanal bellek artışı ve sabitleme de başka bir çözümdür.

SUQA , farklı algoritması ve madencilik seçeneğiyle Bitcointalk ve çeşitli sosyal platformlarda hakkında bir çok yorum ile birlikte yeni ve ilgi çekici bir coin olarak görülmekte.Hergün binlerce yeni kripto projesi çıkıyor ve aynı sona eriyor umarız bu da onlar gibi olmaz ve devam eder..

SUQA hakkında daha fazla bilgi için BitcoinTalk üzerindeki konularını takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Avatar

  Yerli SUQA havuzumuz açıldı