İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Vertcoin ( VTC ) Nedir ?

Vertcoin ( VTC ) Nedir ?

vertcoin

Vertcoin, dünyadaki herkese anında, neredeyse sıfır maliyet ödemeleri yapmayı sağlayan eşler arası bir merkezi olmayan  dijital bir para birimidir.

Bir ana hedef düşünülerek tasarlanmıştır, merkezileşmeye karşı direnmek ve kullanıcının elinde güç kalmasını sağlamak. Vertcoin tamamen kendi kullanıcılarına ait olup, oldukça dağıtılmış ve gönüllü olarak çalışan topluluk üyeleri tarafından geliştirilmiştir. Bu yüzden Vertcoin “halkın kripto paraları” olarak bilinir.

Vertcoin Neler Yapıyor?

Vertcoin’in temel odak noktası ademi merkeziyetçi madenciliktir . Geliştirme ekibi tamamen ASIC’leri kendi ağlarından uzak tutmayı taahhüt ediyor.Bu da madencilerin amaçları mümkün olduğunca çok kripto paraya çevirebilecekleri pahalı donanımı kullanmalarına izin verilmediği anlamına geliyor. Bu çok iyi bir şey çünkü bir varlık ağın büyük bir bölümünü denetlemediğinden para biriminin adil dağılımını koruyor.

Vertcoin, Bitcoin ve Ethereum ile aynı şekilde proof-of-work yöntemini doğrulama işlemlerini kullanır. Bu, sisteminizin bilgi işlem gücünü ağ işlemlerini doğrulamak için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ek Vertcoinler oluşturmak için bir ödül olarak kendiniz bazı Vertcoinlerinizi alırsınız. Şu anda blok zincir süresi 2,5 dakikadır ve blok başına 50 VTC ödüllendiriliyordu bu tabi şimdi 25 VTC düşüyor.

Vertcoin gerçekten merkesizleştirildiğinden, herkes kar için kolayca çıkarabilir. Şu anda madencilik işlemlerini olabildiğince basit hale getirmek için “1-Click” Vertcoin madencisi geliştiriyorlar. Bilgisayarınız olduğu sürece Vertcoin’i kendiniz de çıkarabilirsiniz.

Vertcoin, ölçeklenebilir, anında blok zincir işlemler için Lightning Network’ü  kullanıyor . Bu teknoloji, işlemlerin çoğunu daha hızlı işlem için blok zincirinin dışına taşır ve ağ kapasitesinde büyük bir artış sağlar.

Lightning Network ‘ün bir özelliğide ” Atomic cross-chain trading ” olarak da adlandırılan ve “atomik takaslar” olarak da bilinir. Bu, kullanıcıların Vertcoin’lerini merkezi olmayan bir şekilde sorunsuz bir şekilde değiştirmelerini sağlar. Vertcoins’inizi Doğrudan Vertcoin cüzdanınızda Bitcoinleri veya Litecoinleri (veya tersi) haline getirebilirsiniz.

Vertcoin Tarihi

Vertcoin, 8 Ocak 2014 tarihinde GitHub’da bir müşteri aracılığıyla serbest bırakıldı. Kripto para birimleri çıktığı sürece epeyce bir süre dolaştı.

Yaklaşık bir yıl sonra Vertcoin, Scrypt-Adaptive-N proof-of-work ‘den Lyra2RE’ye geçti. Bunu, eski algoritmayı kullanan ortaya çıkan ASIC’lere karşı proaktif bir savunma olarak yapmışlardır.Sonra, 10 Ağustos 2015’te Vertcoin, Lyra2RE’den Lyra2RE’ye (v2) yeniden fırladı, çünkü bir botnet, Vertcoin ağının kıyım gücünün % 50’sini kontrol ediyordu.

Açıkçası Vertcoin ekibi, ana hedeflerinin Vertcoin’in gerçekten merkesizleştirmelerinden emin olduklarını söylediğinde şaka yapmıyor. Web sitelerinin belirttiği gibi: “Geliştiricilerimiz, kripto paraları uzmanlaşmış madencilik ekipmanlarından korumak ve tüketici sınıfı donanım ile her zaman mümkün olmasını sağlamak için gereken adımları atmaya söz verdi.”

Vertcoin Ekibi

James Lovejoy hala lisedeyken Vertcoin’i başlattı 10 yaşından itibaren program yapıyor. Şu anda MIT DCI’de lisanssız bir para politikası oluşturulması üzerinde çalışan bir lisans araştırmacısı.

Vertcoin’in arkasındaki tüm ekip gönüllülerden oluşuyor ve proje yalnızca bağışlarla finanse edilmektedir. Ekibin şu anda, dünyanın dört bir yanından 9 üyesi var; her biri, Vertcoin’in vizyonunu iyileştirmek ve genişletmek için sayısız saat harcamak üzere tutkuyla dolu.

Projeye ilgi duyan birinin, Vertcoin’i geliştirmeye yardımcı olan zamanlarını bağışta bulunmaya ya da gönüllü olmaya teşvik edilmesi. Ekip, açık kaynaklı bir ortam sağlamak için her zaman çalışır.

Zorluklar

Vertcoin için en büyük zorluk ASIC platformunu dayanıklı tutuyor. ASIC’lere karşı kendilerini savunmak için iki kez çatal üretmek zorunda kalmışlar ve Vertcoin’in ademi merkeziyetçi olmamasını sağlamışlardır. Bu, başta Vertcoin’in en büyük ve en önemli mücadelesi olmaya devam edecektir, çünkü başta ana Koza olmak zorundadır.

Başka bir zorluk pazarlama olmuştur. Bazıları Ekibin Vertcoin hakkında orada daha fazla saldırgan olmamasından ötürü eleştirdi. Ancak Vertcoin ekibinin gözünde, “aldatıcı pazarlama taktikleri” yerine topluluğun organik olarak büyümesine odaklanıyorlar.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap