İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Web 3.0 Evrimine Yönelik Blockchain Projeleri

Web 3.0 Evrimine Yönelik Blockchain Projeleri

web-30

Web 3.0 evrimine yönelik blockchain projeleri , internetin şuanki halinden başka bir yeni bir gelişime geçişini ifade etmektedir.Fakat bu ” Web 3.0 ” internet bildiğimizden farklı bir şeye dönüştürüyor.

Bu makalede, internetin mütevazı başlangıcından teknoloji devleri tarafından devralınmaya ve blok zincir teknolojisinin bu evrimde Web’in gelişiminde nasıl önemli bir rol oynadığına bakıyoruz .

Web 1.0’dan 3.0’a

İlk olarak, World Wide Web olarak bilinen Web 1.0 vardı.Çoğumuz interneti çevirip gürültülü bir süreçte oturmak zorunda kaldığın ilk günleri hatırlıyoruz. Web siteleri statikti, sonsuza dek sürdü ve MySpace gibi sayfalar henüz mümkün değildi.

Daha fazla insan interneti kullanmaya başladıkça ve potansiyelini fark etmeye başladıkça, World Wide Web’i desteklemek için yeni bir küresel altyapı ortaya çıktı.İnternet, daha hızlı uygulamalar ve web siteleri için daha hızlı hale geldi ve sosyal medya, YouTube, Amazon, Airbnb, Netflix ve Bitcoin dönemlerine yol açtı .

Günümüzde, tüm dünyadaki insanlar bilgi ve eğlence paylaşabilir,alışveriş yapabilir, tüm sorularına cevap alabilir ve birbirleriyle etkileşebilirler, hepsi Web 2.0’da.Tahminlere göre , dünya nüfusunun % 54.4 internet erişimi vardır.

Resim Kaynak : https://www.internetworldstats.com/stats.htm

Ancak, Web 2.0’ın bazı sınırlamaları vardır.

İnternette yaptığımız her şey potansiyel verilerdir ve internet tabanlı şirketlerde bu verileri daha çok toplamaktadır. Kişisel verilerimiz çok değerlidir çünkü işletmelerin kendilerini pazarlamak için kullanabilecekleri ve potansiyel olarak dünyanın yarısından fazlasına ulaşabilecekleri ücretsiz bilgi sağlar.Verileriniz hızlı bir şekilde sahip olduğunuz en değerli varlıklardan biri haline geliyor ve buna sahip değilsiniz.

Facebook ve Google gibi mega şirketler, kullanıcılarından neredeyse ölçülemeyen miktarda veri toplayarak Facebook ve Google oluşturdu.Bu web şirketleri için kullanıcılar kendi ürün ve işlerini müşterileri haline getirdiler ve ürün hakkında neredeyse her şeyi biliyorlar.

Bugün, neredeyse her büyük internet şirketinin ana iş modeli, kullanıcı verilerinin toplanması ve satışına dayanmaktadır.

Bunun da ötesinde, interneti kullanan neredeyse tüm kuruluşlar veri toplamakta.Örneğin, hükümetler, bankalar ve kredi kartı şirketleri, satma niyetleri olmaksızın muazzam miktarda veriye sahiptir.Ama tabi bununla birlikte büyük bir sorunda oluşturmakta : Verileri güvenli bir şekilde saklamanın zorluğu

Tarihin en büyük veri ihlallerine genel bir bakış için buraya tıklayın .

Web 3.0

İnternet devlerinin egemenliği, bir zamanlar internetin ortaya çıkmasına eşlik eden tam bir bilgi ve fikir özgürlüğü hayalini mahvetti.Ve her şey elden çıkmaya başladıkça, Facebook’un verileri seçmen manipülasyonu için kullanılıyorken Google , Facebook’tan çok daha fazla veri saklıyor , Uber çok sayıda başka konu arasında saldırıya uğradı , Bunlara bir çözüm de blockchain teknolojisi ile Web 3.0.

Blockchain teknolojisi, daha önce olmayan birkaç şeyi mümkün kılarak Web 3.0 ‘a geçişi tetikledi. Teknolojinin merkezi olmayan yapısı sayesinde, tüm platformları kontrol eden merkezi taraflar yoktur.Her ağ elemanı belirli bir blok zinciri kısmen kontrol eder ve birlikte tüm ağ üyeleri platformun geleceği hakkında karar verir.

Veriler ağda depolanır, yani artık merkezi sunucu yoktur ve bu nedenle veri depolamada merkezi bir giriş noktası çok daha güvenlidir.

Merkezi olmayan veri depolama, aynı zamanda merkezi taraflarca kullanıcı verilerinin daha fazla satılması, manipüle edilmesi ve gözetlenmesi anlamına da gelmez. Blockchain yoluyla toplanan tüm kullanıcı verileri tamamen şifrelenir ve bu verilerle ne yapacağına dair davranış kuralları şeffaf bir şekilde blockchain’in programlamasına yazılır.

Dahası blockchain platformları, kullanıcılara, çok güçlü teknoloji devleri tarafından kullanılmak üzere teslim edilmek yerine, verilerinin sahipliğini korumasına izin verir. Özel olarak saklayabiliriz veya mikropayments karşılığında reklamverenlerle paylaşabiliriz . Reklamverenler, ürünlerini kamuya duyurmak için her zaman milyonlarca para ödüyorlar ve bunu yapmaya devam edecekler.Facebook gibi üçüncü taraflara değil doğrudan kullanıcılara.

Tüm işlemler merkezi olmayan, paylaşılan bir defterde saklandığından, blockchain doğal olarak şeffaftır. Tüm topluluk blok zincirde görünen işlemleri görebilir, cüzdanları kontrol edebilir ve kimin kim olduğunu bilmeden blok zincirin programlamasına erişebilir.

Blokların çoğunun izinsiz doğasından dolayı herkes Web 3.0’a dahil edilmiştir. Bu, kimsenin onu kullanmak için izin alması gerekmediği anlamına gelir. Herkes bir Bitcoin cüzdanı açabilir, bir Steemit hesabı oluşturabilir ve Ethereum blockchain’de bir dapp kullanmaya başlayabilir.

Web 3.0 Evrimine Yönelik Projeler

Web 2.0’dan 3.0’a geçiş, kitleler tarafından fark edilmeden sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir. Web 3.0 uygulamaları bugün kullandığımız 2.0 uygulamalarla aynı görünecek ve hissedecek, ancak arka uç tamamen farklı şekilde tasarlanacaktır. Siacoin, daha ucuz bir Cloud depolama alternatifi olarak görülecektir. Steemit, insanların değer için doğrudan içerik alışverişi yapabilecekleri bir sosyal medya platformu olarak ve Augur’un gelecekteki etkinliklerde bahis yapmanın eğlenceli bir yolu olarak görülecektir.

Blockchain’in ilk uygulaması ortaya çıktığı anda, küresel exodus’un başlangıcını 2.0’dan 3,0’a kadar muhtemelen göreceğiz. Geliştiriciler, blockchain teknolojisinin Web 2.0’ın kullanıcı dostu özelliği ile nasıl dengeleneceğine dair net bir örneğe sahip olacak ve yavaş yavaş her şey değişecek.

Takip eden bölümde, Web 2.0’daki çeşitli segmentlere ve şirketlere bakacağız ve hangi blockchain projelerinin görevlerini bozmaya ve 3.0 evrimine yol açtığını göreceğiz.

Dijital Ödemeler

Online ödemelerin çoğunluğu aracıların kredi kartı şirketleri (VISA, MasterCard), bankalar ve PayPal şeklinde kullanılması yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bu kuruluşlar, fonların gerçekte hareket etmesini, tüm özel bilgilerin güvenliğini sağlamayı ve her türlü hırsızlığı önlemeyi sağlama sorumluluğunu taşır.

Bütün bunlar için, bu organizasyonlar büyük genel masraflara maruz kalırlar. Veri merkezlerini ve sermayeyi güvende tutarken aynı zamanda kâr elde etmek, bu kuruluşların hizmetlerinin kullanıcıları için yüksek işlem ücretlerine yol açar.

İşlemler için kullanılan kripto para birimleri, bu güvenlik sorunlarının çoğunu çözmekte ve üçüncü tarafların katılımı olmamasından dolayı maliyeti önemli ölçüde azaltmaktadır. Bitcoin, Litecoin, Monero ve Zcash, dünya çapında hızlı ve ucuz bir şekilde gönderilebilen güvenli dijital para birimlerinin örnekleridir. Tüm kullanıcıların internete erişimi ve cüzdanlarını saklamak için bir cihaz ihtiyacı var. Tüccarlar için, Bitpay gibi şirketler, kripto paralarını ödeme sistemlerine entegre etmelerine yardımcı oluyor.

Ancak pürüzsüz bir geçiş kavramına geri dönersek, çoğu insanın Web 3.0’ı bilmeden kullanması, dolayısıyla kripto para kullanmadan kullanılması muhtemeldir. PayPal’ı, banka hesabınızı veya kredi kartınızı kullanarak hesap oluşturma ve kripto borsalarında işlem yapma, özel anahtarlarınızı güvende tutma ve piyasa volatilitesine karşı serin bir kafa tutmanın çok daha kolay.

Stellar Lumens , bankaları, ödeme sistemlerini ve son kullanıcıları birbirine bağlayarak dijital ödeme endüstrisini bozmaya kararlı bir blok zincir şirketidir. Platform hızlı, güvenilir ve düşük maliyetli global işlemlere izin verir. Bu işlemlerin mutlaka kriptoda olması gerekmez, ancak herhangi bir fiat para birimi olabilir. Stellar Lumens kullanıcıları, bu işlemlerin Stellar’ın yerel kripto para birimi XLM’de çalışmasına rağmen, kripto para birimlerinin sürece dahil olduğunu fark etmeyecekler.

İşlemlere ayrılan bir başka proje , genellikle PayPal’ın ciddi bir rakibi olarak belirtilen  Request Network ‘dür. Platform, herhangi bir yere ödeme taleplerinde bulunmanıza izin verir. Bu ödemeler blok zincirinde gerçekleştirilmekte, aracı kurumlara olan ihtiyacı ortadan kaldırmakta ve ödemelerin tam olarak güvence altına alınması sağlanmaktadır.

Request Network‘ün arkasındaki ekip, çoğu insanın henüz kripto paralarla uğraşmak istemediğini ve ödeme taleplerinin her küresel para birimiyle çalışmasına izin veren mekanizmalar uyguladıklarını anlıyor. Blockchain teknolojisinden yararlanarak Request Network ciddi bir rekabet avantajına sahiptir, çünkü platformdaki işlemler diğer herhangi bir endüstri oyuncusuna göre çok daha düşük ücretler için yapılabilir.

Sosyal medya

Popüler sosyal medya platformlarını topluca kullanmaya devam etmemize rağmen, çoğu kullanıcı iş modellerinde bir şeylerin kırıldığını fark eder. Facebook son veri skandalıyla manşetlere hükmetti , ancak Instagram ve Twitter’ın manipülatör mekanizmaları ve tamamen kopuk reklam modeli gibi diğer durumlar kamuya daha açık hale geliyor.

Buradaki temel sorun, bu online devlerin topladığı verilerin kişisel doğası gereği oldukça hassas olması ve gizliliğin kaba istilalarına neden olabilmesidir.Arkadaşlarınızın sadece tüm verilerinizi izlemesini değil, aynı zamanda sattığınız verilerinizi temel alan tüm profillerinizi de oluşturmasını sağlayan, uzaktaki bir çevrimiçi holdingin tüm geçmişini gözden geçirmesini istemezsiniz.

Telefonumuzu bizi eğlendirmek ve uzakdaki arkadaşlarımızla iletişim halinde olmamıza yardım etmek istiyoruz. Sosyal medyayı terk edemeyiz, sadece onu çalıştırmak için çok daha iyi bir modele ihtiyacımız var.

Steem blockchain, ve en iyi bilinen sosyal medya uygulaması Steemit , Web 3.0 evriminde bu segmentte öncülük ediyor.Steemit platformu, içerik oluşturucularının akranları tarafından küratörlüğünü yaptığı kendi ekonomik modelini kullandı. Kaliteli içerikler kullanarak ve her bir üst düzey platformun yerel para birimi olan Steem’in bir mikro işlemcisini temsil eder.

Platform reklamsızdır, kullanıcı verileri merkezi olarak depolanmaz veya satılmaz, merkezi bir kuruluş tarafından içerik sansürü yoktur ve kullanıcılar platformda aktif olmak ve içeriğinin kalitesini artırmak için kripto para birimi verilir. Steemit, Steem blockchain’in önde gelen uygulamasıdır, ancak DTube, bir YouTube alternatifi ve dMania, merkezi olmayan bir 9GAG gibi daha fazla uygulama vardır .

Steemit’in başarısı bazı sağlıklı rekabete yol açmıştır.  Narrative, (güzel bir web sitesi) NEO tabanlı bir rakiptir. Steemit’e benzer bir dinamik kullanır, ancak konu nişlerine sahip kullanıcılar tarafından daha fazla yönetim vardır. Narrative ayrıca, web sitesinin bir bölümünü kaliteli içerikle kendilerini platformda tanıtabilen markalara ayırır.

Sapien , demokratik ve sosyal haber platformu; Indorse , LinkedIn’e Ethereum tabanlı bir alternatif ve gizlilik konusunda daha fazla odaklanan ONG.social  ve bunlar giderek artan sayıda blockchain tabanlı sosyal medya platformlarından sadece birkaçı.

Eğlence

Sosyal medyanın yanı sıra, günlük eğlencemizin çoğunu YouTube, Netflix ve Spotify gibi şirketlere yöneliyoruz. Ancak, bu mega şirketler pazarlarını fırtına yaparak, rekabete çok az yer bıraktılar. Bu, şirketler için büyük miktarda veri toplayıp satabildiğinden, içerik oluşturucuları için kötü bir şey olduğu için, iyi bir şey haline geldi.

Kullanıcılar, kendileri için bir isim yapmak için bir çekim yapmanın umuduyla içeriklerini bu platformlarda yayınlar, ancak yarattıkları değer karşılığında çok az alırlar. Buna ek olarak, YouTube’un şüpheli sansür ve para kazanma politikası, Spotify’ın platformundaki müzisyenlere yaptığı ödemeler ve Netflix’in film ve dizi endüstrisindeki eşsiz gücü üzerinde çok fazla eleştiri var.

Web tabanlı sektörün bu segmentinde, onu bozmaya istekli birçok blok zinciri girişimi var. Müzik endüstrisi, sanatçılar için kötü anlaşmalar ve etiketlerle sömürüye uğradı ve müzisyenler bunu değiştirmek için inisiyatif alıyorlar. Örneğin, müzisyen Imogen Heap, özellikle müzik yaratıcıları söz konusu olduğunda müzik endüstrisindeki değer dağılımını daha adil hale getirmek için kendi blok projesi Mycelia’yı başlattı . Voise , sanatçıları hayranlarıyla doğrudan bağlayan, müzik için merkezi olmayan bir platform oluşturmak için yola çıkan benzer bir platform.

Flixxo , YouTube’da dethrone yapmaya istekli bir Ethereum tabanlı bir uygulamadır ve daha önce de belirtildiği gibi, DTube Steem tabanlı blockchain yarışmacısıdır. Bir başka ciddi aday ise video içeriğinden canlı yayınlara ve haber kanallarına kadar her türlü video uygulaması için merkezi olmayan bir platform oluşturan ICO’su sırasında 35 milyon dolar çekmeyi başaran bir girişim olan Videocoin .

Depolama

Bulut depolama, Web 2.0’ın dünyaya sunduğu mükemmel çözümlerden biridir. Hem bireyler hem de şirketler, kendi donanımlarına izin verilenden çok daha büyük dosyaları çok daha ucuza depolayabilir ve bu dosyalara her yerden erişilebilir.

Bununla birlikte, bulut depolama büyük avantajlara sahip olsa da, saklanan tüm verilerin merkezi bir tarafın elinde olması gerçeği bir sorundur. Bunun nedeni, bulut depolama merkezlerinin ne kadar iyi emniyete alındığı önemli olmaksızın tek bir arıza noktasına sahip olmasıdır. Veriler bir taraf tarafından tutulur ve bu nedenle bu varlığından ödün vermek, ellerinizi büyük miktarlarda hassas verilere almak için alacağı tek şeydir.

Bu yüzden bulut depolama alanını da merkezden uzaklaştıralım. Piyasa değeri açısından, Siacoin bu segmentteki en büyük şirkettir. Bu başlangıç, kripto para birimi cinsinden ödemeler karşılığında fazla depolama kapasitesine sahip kişilerin kiralanmasını sağlar. Siacoin, Amazon ve Google’ın depolama hizmetlerinden çok daha ucuz olduğunu ve yol haritalarına dayanarak ciddi bir büyüme beklediğini kanıtladı .

Başka bir ​​merkezi olmayan depolama, Filecoin’dir . Bu şirket , ICO finansmanında 257 milyon dolar çekmeyi başardı ve bunu en büyük ICO’lardan biri haline getirdi. Filecoin’in merkezi olmayan ağı, dosyaları hiper-rekabetçi fiyatlarla güvenli bir şekilde depolar. Web 3.0 evriminin bu bölümünde yer alan üçüncü büyük bir oyuncu, sadece kullanıcının kendi verilerine erişebileceği düşük fiyat ve yüksek güvenlikli, merkezi olmayan bir bulut depolama platformu olan Storj’dur .

Online Reklamlar

Güncel online reklam modelimiz bozuldu. Bu sadece Facebook ve YouTube gibi şirketler tarafından değil, aynı zamanda ziyaret ettiğiniz çoğu web sitesi tarafından da gösterilir. Profesyonel bir web sitesinin işletilmesi, yatırımlar ve ödeme masrafları gerektiren ciddi bir iştir, ancak bir web sitesi abonelik istemekle başlar başlamaz çoğu kişi başka kaynaklara yönelir. Şimdiye kadar en çok çalıştırılan uygulama, reklamların web sitenizde yayınlanmasına izin vermesi ve daha fazla reklamverenin oluşturduğu daha fazla trafik ödemeye hazır olmasıdır.

Ancak, reklamlar söz konusu olduğunda insanlar seçici olarak kör hale gelmiştir. Dahası, çoğu kişi, reklam tıklaması indirme sayısı göz önüne alındığında, reklamları bile görüntülemiyor. Reklamlardan en fazla yararlanan şirketin bile, Google, yerel tarayıcısında bir reklam uzantısı var.

Kullanıcılar doğrudan web sitesi içerikleriyle ilgili takdirlerini gösterebilirse, reklamverenlerin reklamlarını izlemeleri için ödeme alırsa ve web siteleri ziyaretçilerinin katkılarına göre kârlı kalabilir mi?

Bunun üzerinde çalışan birkaç blockchain şirketi var. En büyük proje  Brave Browser. Bu Ethereum tabanlı blockchain uygulaması, içerik oluşturucuları, reklam verenleri ve içerik tüketicilerini, aracılar olarak hareket eden merkezi organizasyonlar olmaksızın birbirleriyle doğrudan bağlantı kurma misyonunu oluşturmuştur.

Bunu yapabilmek için şirket, kendi tarayıcısını Brave tarayıcısını yarattı . Bu tarayıcı sayesinde kullanıcılar, beğendikleri içeriğe mikro mesajlar ödeyebilir ve reklamverenler, dikkatleri için içerik tüketicilerine ödeme yapabilir. Bütün bunlar isimsiz olarak yapılacak.

Online reklam modelini değiştirmeye çalışan başka bir şirket ise Oyster Pearls . Bu şirket, tüketicilerin GPU ve CPU’yu sevdikleri web sitelerine katkıda bulunabilecekleri ve bu web sitelerinin reklama daha az bağımlı hale geldiği bir motor yaratmaya çalışıyor. Üstelik, web sitelerinin ve içerik oluşturucuların verilerini verimsizleştirilmiş bir platformda depolamasına olanak tanıyor; bu da sonuçta daha ucuz ve daha güvenli.

İnternet

Altyapı olarak adlandırılan tüm internetin merkezden dağıtılmasına çalışan daha büyük bir proje var . Platformları, herhangi bir otoriter kuruluşun sansür edemeyeceği ya da kontrol edemeyeceği, tamamen merkezi olmayan bir ağa, herhangi bir yedek bilgisayar kaynağına katkıda bulunmasını mümkün kılar.

Substratum çalıştırmak ve böylece decentraweb’ı çevrimiçi tutmak için Substratum’un yerel kripto para birimi ile ödeme yapılır. Bu internetin kullanıcıları, barındırdıkları içeriği normal tarayıcılarında deneyimlerine müdahale eden herhangi bir aracı olmadan görebilir ve böylece tamamen nötr ve sansüre dayanıklı bir internet oluşturur. Bunun, otoriter hükümetler tarafından ezilen insanlar için ne anlama gelebileceğini hayal edin!

Web 2.0’ı bir sonraki evrim aşamasına getirmek için çalışan çok daha fazla proje var, ancak bu makalede, evrimi Web 3.0’a yönlendiren projelere odaklandık.

Web 3.0 evrimine öncülük etmeyi amaçlayan blockchain tabanlı projeler, geçişin düzeltilmesine odaklanıyor. İnsanları tamamen yeni sistemlere kullanmaya zorlamak yerine, bu projeler Web 2.0 çözümlerine benzeyen, ancak blockchain teknolojisinin faydalarından yararlanan platformlar yaratıyor.

Web 3.0, interneti, onu yaratan kişilere dağıtılan değer üzerinde daha adil bir platform oluşturmayı vaat ediyor; bu, onu hak edenlere  internetin kullanıcılarına geri vermeyi vaat eden bir platform. Ancak, internetin kendisi ortaya çıktığında insanların aynı fikre sahip olduklarını akılda tutmak önemlidir. Web’i geliştirenler, tüm dünyanın bağlı olduğu, özgür, küresel bir bilgi ve değer alışverişine izin veren bir geleceği öngörmüştü.

Bu rüya yavaş yavaş internetin kontrolünü konsolide eden ve şimdi tüm kullanıcı bilgilerini saklayan ve satan kimler tarafından yutuldu. Sansürsüz internet geçmişin bir ideolojisidir, ancak blockchain teknolojisi bu hayale yeni bir yaşam kazandırmıştır.

Web 3.0, interneti ilk etapta olmasını istediğimiz şeye dönüştürebiliyordu: her üyenin bir ürün olarak değerlendirilmeden değer yaratabileceği ve ödüllendirilebileceği global bir ağ. Bu blockchain başlangıçlarının bizi bu ideale ne kadar getirebileceğini görelim.

 

 

Kaynak : investinblockchain