1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Wi-Fi 6 (802.11ax) Nedir ?

Wi-Fi 6 (802.11ax) Nedir ?

Wi-Fi 6 (802.11ax), yeni nesil IEEE 802.11 Kablosuz Yerel Alan Ağı (WLAN) standardıdır.

Wi-Fi 6 (802.11ax) Nedir ?

Wi-Fi 6 Nedir ?

Wi-Fi 6 (802.11ax), yeni nesil IEEE 802.11 Kablosuz Yerel Alan Ağı (WLAN) standardıdır.

Önceki ismi ‘IEEE 802.11ax’ olan yeni Wi-Fi standartı , Wi-Fi ürünlerini test eden ve belgeleyen endüstri kuruluşu olan Wi-Fi Alliance, ilk Wi-Fi standardının yayınlanmasından bu yana 21 yıl sonra bazı daha keskin isimlere ihtiyaç olduğuna karar verdi.

Kuruluş, farklı nesil WiFi’leri ayırt etmek için 802.11’den sonra eklenen karmaşık kod yerine, kolay anlaşılabilen basit nesil etiketlerle gitmeye karar verdi. Bu adlandırma kuralları WiFi 6 (WiFi 802.11ax) ile uygulanacak olsa da, önceki WiFi nesillerine geriye dönük olarak bu yeni adlarla da atıfta bulunulabilir. Bu yeni adlandırma kuralına göre, şöyle görünecektir:

  • 2009’da tanıtılan 802.11n = WiFi 4
  • 2014 yılında tanıtılan 802.11ac = WiFi 5
  • 802.11ax = WiFi 6

WiFi Alliance ayrıca, cihaz üreticilerinin ve şirketlerin, kullanıcıların kullandıkları WiFi neslini kolayca tanımlamalarına yardımcı olmak için cihazlarda yeni simgeler kullanmasını önerdi. Bu yeni simgeler için öneriler, WiFi sinyal sembolündeki nesilden oluşan daire içine alınmış bir sayı içeriyor.

Wi-Fi 6 standardı ne kadar hızlı?

Wi-Fi 6 (802.11ax) olarak adlandırın yeni standart, 10 Gbps ‘e kadar teorik hızlar sunar, ancak standardın ana hedeflerinden biri, Wi-Fi’nin birden fazla cihazla daha iyi çalışmasını sağlamaktır.

Wi-Fi 6’nın çalışma biçiminde birkaç temel değişiklik var. İlk olarak, standart aynı anda iletilebilen bit sayısını geliştirdi. Wi-Fi, Dörtlü Genlik Modülasyonu (QAM) adı verilen bir teknik kullanır. Wi-Fi 5, sistemin aynı anda sekiz bit iletmesine izin veren 512-QAM kullandı; Wi-Fi 6, 10 bitin aynı anda iletilmesine izin veren 1024-QAM kullanır. Bu % 25 hız artışı sağlar.

Daha sonra Wi-Fi 6, bir kablosuz kanalı küçük parçalara ayıran Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim’i (OFDMA) kullanır, böylece her istemci kendi özel bant genişliği bitini alır.  MU-MIMO’da da bir artış oldu. Bu teknolojiyle, bir yönlendiricinin yükleme ve indirme için belirli sayıda akışı vardır. Örneğin, 8 × 8 yönlendirici sekiz yükleme ve sekiz indirme akışına sahiptir. MU-MIMO ile, bir akış istemciye yönlendirilerek bant genişliği sağlar. Bunun nasıl yapıldığına dair bir seçenek var. Örneğin, 2×2 istemci, performansı artırmak için her iki akışla bağlanabilir ve 8 × 8 yönlendiricimizin bu şekilde dört istemciyi desteklemesine izin verebilir; ancak, yönlendirici sekiz istemciyi doğrudan tek bir akış kullanarak bağlayabilir. Önemli olan, yönlendiricinizin daha fazla istemciyi desteklemesinin daha fazla akışa sahip olmasıdır.

MU-MIMO, Wi-Fi 5 ile tanıtıldı, ancak sadece indirmeler için, Wi-Fi 6 teknolojiyi iki yönlü hale getiriyor. MU-MIMO, OFDMA ile aynı anda kullanılabilir ve her müşterinin aldığı yanıtı ve özel bant genişliğini geliştirir.

5GHz bandında kanal genişliği 80MHz’den 160MHz’e iki katına çıkarıldı ve mevcut bant genişliği miktarını daha da artırdı; Sıkışık 2.4GHz bandında kanal genişliği 40MHz’de kalır. Hedef Uyandırma Süresi sayesinde Wi-Fi 6 ile güç tasarrufu artırıldı. Bu teknoloji sayesinde, istemciler ve yönlendirici düzenli iletişimin ne zaman yapılabileceğini programlayabilir. Akıllı sensör gibi zaman zaman check-in yapmak zorunda olan cihazlar için bu, pil ömründen tasarruf sağlar, çünkü cihazın yalnızca planlandığı zaman iletişim kurması gerekir; eski sistemde, cihazın uyanması, denemesi ve iletmesi gerekir, ancak Kablosuz ağ kullanımdaysa geri çekilir, ardından tekrar deneyin.

 

Yorum Yap

Yorum Yap