İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Wireless sinyal gücü nasıl arttırılır ?

Wireless sinyal gücü nasıl arttırılır ?

wifi
1
Bir çok yerde Wifi yani Kablosuz Modem veya Access Point gücünü (etki alanını) arttırmak için çeşitli yöntemler kullanılıyor. Aslında kablosuz yayın yapan cihaz üzerinde yapılacak bir fiziksel müdahale (aliminyum folyo kaplama, kola kutusunu anten yapma, tencere kapağı koyma) herhangi bir sinyal artışına neden olamayacağı gibi hiçbir etkiside olmaz. Bu cihazlar normal TV Anteni mantığı ile çalışmazlar. Tamamen farklı bir (frekans) çalışma sistemleri vardır.
 • Kablosuz bir cihazın etkisini (verimliliğini) en üst seviyeye çıkarmak için ilk yapılacak işlem Wifi Cihazı ile Alıcı (Laptop, Telefon v.s) arasındaki engellerin en aza indirilmesidir. Diğer bir olay ise Wifi Cihazının yüksek ve önünde herhangi bir engel (kutu, kasa v.s) olmadan kullanmaktır.
 • Windows 7 Sanal erişim noktası yaratabiliriz.Microsoft’un Konukçu Ağ (Wireless Hosted Network) olarak adlandırdığı bu özellik Windows 7 ile beraber geliyor ve sanal bir dağıtıcı yaratmanızı sağlıyor. Bu özellikle, başka bir ağa bağlı olsanız bile kablosuz adaptörünüzü sanal bir dağıtıcıya çevirebilir ve diğer WiFi kullanıcılarının sizin sanal dağıtıcınız üzerinden internete bağlanmasını sağlayabilirsiniz.Bu yöntem ile kablosuz sinyalin kapsama alanı dışında kalan bir bilgisayar, sanal dağıtıcıya sahip bir bilgisayar aracılığıyla internete bağlanabiliyor. Eğer Windows 7 işletim sistemine sahip ve bağlantı problemi olmayan bir bilgisayarınız varsa, kapsama alanı dışındaki bilgisayarları bu yöntemle internete bağlayabilirsiniz. Eğer uzaktaki bilgisayar için tam performans istiyorsanız, en iyi yöntem bu değil ama denemeye değer.Bu yöntemi uygulamak için, öncelikle Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarınızdan kablosuz ağınıza bağlanın. Daha sonra, sanal dağıtıcınızı oluşturun. Bu işlemi komut sistemiyle yapılabileceğiniz gibi, Connectify benzeri bir araçla da yapabilirsiniz. Bu adımdan sonra, kapsama alanı dışındaki bir bilgisayar ile modem yerine, oluşturulan sanal dağıtıcıya bağlanın.
 • Elektrik Hattı Ağı Oluşturabilirsiniz.
  WiFi teknolojisi, ev ağlarının tek kablosuz çözümü değil. HomePlug Powerline  tarafından standart haline getirilmiş Elektrik Hattı Ağı oluşturma teknolojisi de mevcut. Bu teknolojiyle veriler, evinizdeki elektrik tesisatı üzerinden aktarılıyor ve herhangi bir elektrik çıkışını ağ portu ya da kablosuz erişim noktası haline getirmek mümkün. Bunu daha geniş bir inceleme ile  buradan inceleyebilirsiniz.
 • Ayrıca Wifi Cihazı elektromanyetik alanlardan etkilenen bir cihaz olduğu için mümkünse yanında veya yakınında elektromanyetik dalga yayan cihazlardan uzakta kullanılması etki mesafesini arttıracaktır.
 • Kullanacağınız cihazı hiçbir zaman yere yakın kullanmayın. Mümkün olduğunca yukarıda olması verimi %50 arttıracaktır. Çünkü kullanılan kablosuz cihazların sinyalleri yere doğru aşağıya doğru daha yüksek yayın yaparlar.
 • Evin merkezine cihazı koymanız eşit mesafede ve her tarafa internet vermenizi sağlayacaktır. Etrafı kapalı lan veya dar bir alandaki kablosuz sinyal hızla düşeceğinden dolapta v.s bulundurmayın.
 • Size gelen sinyal çok düşük ise mümkünse telefon veya bilgisyarınızın konumunu ve açısını değiştirerek en güçlü sinyali yakalamaya çalışın. Modemlerinzde birden fazla anten varsa antenleri farklı yönlere doğru yönlendirin.
 • Bilgisayarın wifi çekim gücünü arttırma programı şeklinde programlar hiç bir işe yaramayacağını genellikle bu programların virüslü olduğunuda hatırlatmak isterim. Aynısı android ve diğer mobil aygıtlar içinde geçerli.
 • Ancak sadece güçlendirici cihazlar alarak sinyal kalitesini arttırabilirsiniz. Wifi Menzil Genişletici veya Arttırıcı çok sayıda cihaz piyasada satılmakta
WiFi Sinyal Sorunlarınızı çözebilecek ZyXEL Multy X ile ilgili incelemeye buradan bakabilirsiniz.
Wifi sinyalini genişletmek için kullanabileceğiniz önereceğim bazı modeller şöyle ;
 

ZyXEL Multy X , WAP3205 , NBG 418N,  NBG6515, WRE2206 veya Powerline adaptörlerle sinyalinizi genişletebilirsiniz ZyXEL PLA5236 Kit ile gerçekleştirebilirsiniz.

Modelleri www.zyxel.com.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

 

<

p style=”text-align: center;”> ” Sizinde önerileriniz , Kablosuz Sinyali Güçlendirmek için sormak istediğiniz herşeye bu makaleye yorum yaparak cevaplarını alabilirsiniz. ”

Yorum Yap

Yorum Yap