İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. WordPress Yeni Sürümü 5.7 Esperanza Yayınlandı

WordPress Yeni Sürümü 5.7 Esperanza Yayınlandı

WordPress 5.7 Esperanza ile birlikte kullanıcılara kullanımı daha kolay bir düzenleyici ve özel kod yazmadan daha fazlasını başarma yeteneği gibi yeni özellikler sunuyor.

featured

WordPress , 2021’in ilk WordPress sürümü olan “Esperanza” ‘yı yayınladı. Esperanza, ismi modern bir müzik dahisi olan Esperanza Spalding ‘in onuruna seçildi.

WordPress 5.7 Esperanza ile birlikte kullanıcılara kullanımı daha kolay bir düzenleyici ve özel kod yazmadan daha fazlasını başarma yeteneği gibi yeni özellikler sunuyor.Yeni sürüm ile gelen özellikleri inceleyelim.

WordPress 5.7

 • Düzenleyici’nin kullanımı daha kolay

  Yazı tipi boyutunu daha fazla yerde ayarlayın : Yazı tipi boyutu kontrolleri artık Liste ve Kod bloklarında mevcuttur. Ayar yapmak için başka ekrana gitmenize gerek yok.

  Yeniden kullanılabilir bloklar : Geliştirmeler, yeniden kullanılabilir blokları daha kararlı ve kullanımı daha kolay hale getirir. Artık “Güncelle” yi tıkladıktan sonra gönderiyle birlikte otomatik olarak kaydedilecekler.

  Sürükle bırak :  Blokları ve blok modellerini doğrudan göndeyiye gönderebilirsiniz.

 • Özel bir kod yazmadan daha fazlasını yapabilirsiniz

  Tam yükseklikte hizalama : Tüm tarayıcı penceresini kolayca dolduran bir blok oluşturun.

  Düğme bloğu : Artık düğme bloğu için dikey veya yatay bir düzen seçebilir, ve bir düğmenin genişliğini önceden belirlenmiş bir yüzdeye ayarlayabilirsiniz.

  Sosyal simgeler bloğu : Simgelerin boyutunu değiştirebilirsiniz.

 • Daha basit bir varsayılan renk paleti

  Bu yeni aerodinamik renk paleti, WordPress kaynak kodunda bulunan tüm renkleri, yedi ana renge ve beyaz veya siyaha karşı WCAG 2.0 AA önerilen kontrast oranını karşılayan 56 ton aralığına indirgiyor .

 • Tek bir tıklamayla HTTP’den HTTPS ‘ye

  Yeni gelen güncelleme ile birlikte bir siteyi tek bir tıklama ile HTTP’den HTTPS’ye geçirilebileceği belirtiliyor. Geçiş yaptığınızda WordPress, veritabanı URL’lerini otomatik olarak güncelleyecektir.

 • Yeni Robotlar API’si

  Yeni Robots API, filtre yönergelerini robots meta etiketine dahil etmenize olanak tanır ve API, max-image-preview: large varsayılan olarak yönergeyi içerir . Bu, arama motorlarının daha büyük resim önizlemeleri gösterebileceği anlamına gelir ve bu da trafiğinizi artırabilir (site halka açık değil olarak işaretlenmedikçe ).

 • İFrame’lerinizi geç yükleyin

  Artık iframe’lerin geç yüklenmesine izin vermek çok kolay. Varsayılan olarak WordPress, loading=”lazy” hem genişlik hem de yükseklik belirtildiğinde iframe etiketlerine bir nitelik ekler .

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
WordPress.org

Yorum Yap