1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Xiaomi Dünya Çapında Giyilebilir Cihazlarda Apple’ı Geride Bıraktı

Xiaomi Dünya Çapında Giyilebilir Cihazlarda Apple’ı Geride Bıraktı

Uluslararası araştırma şirketi IDC, 2018'in üçüncü çeyreğinde dünyadaki giyilebilir cihazların teslimat hacmine dair bir rapor hazırladı. İlk sırada Çin şirketi Xiaomi, ikinci sırada ise Apple yer aldı.

738173e5291af1a6bd58b140a1d7ea9d

Uluslararası araştırma şirketi IDC, 2018’in üçüncü çeyreğinde dünyadaki giyilebilir cihazların teslimat hacmine dair bir rapor hazırladı. İlk sırada Çin şirketi Xiaomi, ikinci sırada ise Apple yer aldı.

Bu yıl dünyada 32 milyon giyilebilir cihaz satışı oldu bunlar  akıllı saatler, aksiyon kameraları, fitness izleyicileri ve Bluetooth kulaklıklardan oluşuyor.

Xiaomi gönderilerini neredeyse üç kat arttı; şirket 6,9 milyon adet sevkiyat yaptı ve toplam pazarın % 21.5’ini işgal etti. 

Şirket, bu başarıya Mi Band fitness takipçisine ve Avrupa, Hindistan ve Orta Doğu’daki yüksek satışlara borçlu.

Geçtiğimiz yıl sevkiyatlar konusunda lider olan Apple, bu kez pazardaki yerini % 13,1 alarak 4,2 milyon adet satış yaptı. 

Apple yeni nesil Apple Watch’un yüksek fiyatlarından etkilendiği gçrünüyor.

Listenin başında , pazarın % 10,9’unu işgal eden 3.5 milyon cihaz ile Amerikan şirketi Fitbit oldu. IDC analistleri, Versa akıllı saatlerinin , önceki çeyreklere kıyasla Fitbit sevkiyatlarındaki düşüşü yavaşlattığını belirtti.

Dördüncü sırada başka bir Çinli şirket Huawei var. 1.9 milyon cihaz satmayı başardı ve pazarın % 5,9’unu işgal etti. Geçen sene ile karşılaştırıldığında Huawei endeksi onda bir düşüş gösterdi.

Listedeki beşinci sırada 1,8 milyon cihazı boşaltan ve pazarın % 5,6’sını işgal eden Kore üreticisi Samsung’a gitti. Üreticilerin geri kalanı sadece 13,7 milyon cihaz sattı.

Yorum Yap

Yorum Yap