İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Yaptığınız Paylaşımlardan Para Kazanmanızı Sağlayan Sosyal Medya Platformu : Steemit

Yaptığınız Paylaşımlardan Para Kazanmanızı Sağlayan Sosyal Medya Platformu : Steemit

Steemit

Steemit Sosyal Medya Platformu ,  Kullanıcılarına yaptıkları içerikler , paylaşım , yorum ve beğeniler ile Steem adlı dijital para birimi ile para kazandırmayı amaçlayan bir Sosyal paylaşım  platformudur.

Steemit ‘in fikri , Mart 2016’da piyasaya çıktığında sessizce küçük teknisyenler topluluğuna yayılmış bir White Paper ile başladı. Bu Ayrıntılı 44 Sayfalık genel  bakış , genel  bir kitleye yönelik değildi , ancak doküman güçlü bir ‘’ MESAJ ‘’ içeriyordu. Yazarlar , Kullanıcı tarafından üretilen içeriğin , sosyal medya şirketlerinin hissedarları için milyarlarca dolar değer yarattığını savundu. Yani Mark Zuckenberg gibi zenginler her geçen gün biraz daha zenginleşirken , Facebook gibi ağları besleyen içerik yaratıcılarının hiçbirşeyi yoktu.Steemit’in yaratıcıları , Kullanıcıların katkılarına bir değer katarak bu güç dengesizliğine meydan okumak için niyetlerini belirtti.

‘’ Steem , topluluğuna sübjektif katkılarda bulunan kişilere doğru ve şeffaf bir şekilde ödüllendirmeye çalışan ilk kripto para birimidir.’’

Kullanıcılar Steemit ‘de hikayeler yayınladı ve hangi yayınların en çok oyu ve yorumu çektiğini keşfetmeye çalışarak denemeler yapıldı.Steemit‘deki kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlardan sonraki aylarda yapılan ödemeler sonrası işler ciddileşti.

Zamanla kullanıcıları tarafından yayılan Steem, 1,2 milyon dolardan fazla Amerikan dolarına çevrildi.Bir gecede , az bilinen para birimi 350 milyon dolarlık bir piyasa değerine getirerek aniden onu nadir bulunan Bitwin ve Ethereum şirketinin içine soktu, buda dünyanın en değerli kripto para birimlerinden biri haline getirdi.

Bugün , Steem’in piyasa değeri 260 milyon dolar civarına yerleşti ve şu an en çok işlem gören ve en çok satılan 25 Dijital para biriminden biri olarak düzenli olarak varlığını sürdürüyor.

Sadece 18 ay önce yalnızca kurucularının kafasında bir fikir olarak var olan bir şirket için bu yükselişi oldukça iyi.Şirket raporlarına göre Steem’in 30 milyon doların üzerinde değeri  50.000’den fazla kullanıcısına dağıltıldı. Steemit’in kullanıcılarının ilgisini ve piyasa değerini koruyup korumayacağını bilmek için henüz erken olsada , Ancak sosyal medya devlerinin yıllarca daha popülist bir sistem lehine kurduğu bir modeli hedeflemek kendi başına oldukça önemli.Aracıları kaldırım kullanıcıların katıldıkları ağlardan doğrudan kar elde etmelerini sağlayarak Steemit, daha adil bir sosyal ağ yol haritası izleyebilir.

Steemit’in yaratıcıları bu aslında ilk başladıklarında bir sosyal ağ oluşturmak için yola çıkmadılar.Ned Scott ve Dan Larimer ,2015 yılının ortalarında  telefon ile konuşurken bugün dijital para birimlerinin dalgasına dağıltılmış , doğrulanmış veritabanları için yeni uygulamalar geliştirmeye başladılar.Eski bir finansal analist olan Scott , kripto para birimlerini yönlendiren ekomiden etkilendi.

İlk önce , bir blok zincirinin hivemind güvenini kullanarak bir sigorta ağı yaratma fikrinden ilhan alıyorlardı.Bir grup insanı para yatırmaya teşvik edip edemeyeceklerini merak ettiler , bu da bir kısıtlamanın aksine özgür yedekleme planı durumunda bir birey tarafından çizilebilirdi.

Fakat işe yaraması için insanları sorumlu tutmanın bir yolunu bulmaya ihtiyaçları vardı. Bu planları onları sağlam bir iletişim forumu inşa etmeye yönlendirdi.İnsanların hesaplarını taştırmaya ilişkilendirerek , her bireyin hak talepleri ve iletişimleri hem denetlenebilir hemde sansür edilemez hale gelir.Topluluk , her bir iddayı değerlendirir ve en iyi yazıları tepeye doğru oylayacaktır.İşte ozaman projenin kapsamı genişledi. Scott ‘’ Bunun Reddit’e çok benzeyeceğini anladığından ‘’ Scott  , ‘’ Ancak insanlar diğer platformlardan farklı olarak katılım için ödemede alacaklar ‘’ dedi.

Stemmit kullanıcıları için çabuk zengin olunabilecek bir şema olmamakla beraber ciddi paralar kazanabilmek için sitede ciddi bir zaman harcamanız gerekmektedir. Steem kazanmak için yaptığınız o zaman ve emek sonuçta diğer sosyal medya sitelerinden çok farkı olmayacak onların aksine bu platformda emeklerinizin bir karşılığı olarak size belirli şeyler kazandırabilir.

Steemit’e ulaşmak için bu adresi kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap