1. Ana Sayfa
  2. Kategorilendirilmemiş
  3. Zcoin’nin kripto madenciliğini demokratikleştirme misyonu

Zcoin’nin kripto madenciliğini demokratikleştirme misyonu

Zcoin'nin kripto madenciliğini demokratikleştirme misyonu

Gelişmiş gizlilik protokolleri oluşturmak için en iyi ekiplerden biri olan Zcoin ekibi, hedefini Merkle Tree Proof (MTP) adlı yeni Proof of Work (PoW) algoritmasıyla kripto madenciliği sektörüne yöneltti.

Zcoin, MTP algoritmasını uzun süredir uygulamak için çalışıyordu, ilk olarak 2016 yılında Lüksemburg Üniversitesi’nden iki cryptographers Alex Biryukov ve Dmitry Khovratovich tarafından tasarlandı. O zamandan beri Zcoin, algoritmaya öncülük etmeye çalıştı.

MTP nedir ve madenciliği nasıl demokratikleştirir?

Merkle Tree Proof, veri kümesinin tamamını ayırmadan, geçerliliğini ispatlamanın yararı ile birlikte Merkle Tree’ye ait olup olmadığına bakılmaksızın tree-structured bir hashing stratejidir.Algoritma ayrıca veri kümesine ait bilgileri ifşa etmeden geçerliliği sağlayarak gizlilik sağlar.

Kendi doğal çıkarlarının yanı sıra, MTP başlangıçta, hafta sonu madencileri ile iradenin (ve sermayenin) katılığıyla pazarı yönlendiren büyük madencilik şirketleri arasındaki oyun alanında yaratılmıştı.

Bu şirketler, daha fazla ASIC mining rig satın alarak daha fazla merkezileştirmeye neden olarak herhangi bir rakibi öne çıkarır ve merkezileşmeyle birlikte, kötü niyetli saldırıları başlatma becerisinin yanı sıra haksız şekilde etkileme gücü de gelir.

Zcoin’den Reuben Yap COO, madenci merkezileştirme ile ilgili konuları ve kripto sisteminde sahip olduğu etkiden söz etti:

ASIC’lerin gelişimine yönelik araştırma ve geliştirme yapmak için kaynaklara sahip olanlar, ağ üzerinde önemli bir avantaj elde edip ödülleri toplayabildikleri için,“ Merkezileştirme, blok zincir toplulukları arasında giderek büyüyen bir sorundur. Adil bir madencilik sistemi, bir kripto para biriminin çekiş kazanması durumunda önemli olan daha geniş ve daha adil bir para dağılımına yol açar. Yaygın olarak kullanılabilen donanımın kullanımıyla madenciliğe izin vermek bu problemle mücadele eder.

Etkili bir şekilde MTP, bu ASIC saldırılarının gerçekleştirilmesi için gereken maliyeti artırarak gerçekleşmesini çok daha zorlaştırmaktadır. Bu da, büyük madencilik firmalarının avantajını azaltırken, işletme maliyeti de madencilik rig’lerinin hacmini ortadan kaldırıyor.

MTP protokolünün yazarlarından ve Lüksemburg Üniversitesi’nde Güvenlik Araştırmacısı Profesör Dmitry Kovratovich şunları söyledi:

MTP ile ilgili temel fikir, çok hızlı ve hafızalı bir hard-hash fonksiyonu olan Argon2 üzerinde bir PoW algoritması oluşturmaktır. Şimdi, distributed herhangi bir protokol, farklı tarafların farklı makineleri, ideal olarak masaüstü bilgisayarları kullanmasını sağlamak için MTP’yi içerisine alabilir. Bu, eşitlikçi hesaplamanın hedefi.
Yorum Yap

Yorum Yap